Ankara: Bakan Gül Türkiye'ye Döndü

Ankara: Bakan Gül Türkiye'ye Döndü

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'deki Reform Sürecinin Güçlü Bir Biçimde Süreceğini Söyledi.

Ankara: Bakan Gül Türkiye'ye Döndü

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'deki reform sürecinin güçlü bir biçimde süreceğini söyledi.

Bakan Gül, Türk-İtalyan Forumu için gittiği İtalya'nın başkenti Roma'dan dönüşünde Ankara Esenboğa Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Burada, AB İlerleme Raporu'na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gül, Türkiye'nin geçen yıl aday, bu yıl ise müzakerelere başlamış bir ülke olduğuna dikkat çekti. Geçen seneki fotoğrafla bugünkü fotoğraf arasında çok büyük farklılıklar ve olumlu adımlar olması gerektiğini söyleyen Gül, "Belki de bundan dolayıdır ki geçen sene 160 sayfa olan rapor, bu sene 80 sayfaya inmiş vaziyettedir. Tabii ki böyle bir raporda Türkiye'nin başarılarından bahsedilmektedir, ama tabiatı gereği noksanlar, eksikler, hala yapılması gereken konulara daha çok temas edilmektedir. Aslında neler yapacağımızı biz çok daha iyi biliyoruz. Çünkü bir ülke kendi noksanlarını çok daha iyi bilebilir ve biz bunun farkındayız. Onun için reform süreci Türkiye'de güçlü bir şekilde devam edecek. Türkiye, AB müktesebatını üstlenmeyi güçlü şekilde devam ettirecek" dedi.

1998 yılından bu yana 9. İlerleme Raporu'nun yayınlandığını hatırlatan Gül, bu raporun AB ile ilişki içinde olan ülkenin bir fotoğrafını çekmek anlamına geldiğini belirterek, raporun AB kriterleri noktasında Türkiye'nin hangi noktaya geldiğini ortaya koymayı amaçladığını anlattı. Önemli olanın Türkiye'nin değişiminin gerçekleştirilmesi olduğunun altını çizen Gül, söz konusu değişiminin Türk halkı için olduğunu kaydetti. Raporda katılmadıkları noktalar da olduğunu belirten Gül, şöyle devam etti:

"Bunları komisyonla paylaşacağız. Bunlarla ilgili görüşlerimizi onlara ileteceğiz. Onlarla da tabii bunları ele alacağız. Hükümetimiz bu konuda çok kararlıdır. 'Kıbrıs ile ilgili Finlandiya Dönem Başkanlığı'nın çalışmalarını destekliyoruz' demiştim daha önce, yine desteklemeye devam edeceğiz. Ümit ederiz ki bu ve bazı olumlu gelişmeler söz konusu olabilir. Ama yapılabilecekler ve yapılmayacaklar da gayet bellidir. Önemli olan herkesin uzlaşmacı bir tavır içinde, samimi bir şekilde çözüm arama niyetini ortaya koyması ve bunun neticesinde de hiç değilse bazı ilerlemelerin gerçekleşmesidir. Bu konuda zaten Türkiye, başından beri yapıcı olmuştur ve bu tavrını devam ettirecektir."

Gül, yabancı bir basın mensubunun 'Yıl sonuna kadar Kıbrıs konusunda bir ilerleme kaydedilmemesi durumunda, Türkiye'nin, herşeyi riske edip etmeyeceği' yönündeki sorusu üzerine, Türkiye'nin daima yapıcı olduğunu, ancak uzlaşma için iki tarafın da adım atması gerektiğini ifade etti. Gül, Türk halkının AB'ye olan desteğinin düşüp düşmediğine ilişkin bir soruya ise, "Türk halkının istekleri, yanlış anlaşılmamalı. Reform sürecini destekleyen Türk halkı, AB'den verdiği sözleri tutmasını bekliyor" cevabını verdi.