Ankara: Bakan Gül, BM Genel Kurulu'na Katılmak Üzere ABD'ye Gidecek

Ankara: Bakan Gül, BM Genel Kurulu'na Katılmak Üzere ABD'ye Gidecek

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler (BM) 61. Genel Kurulu'na Katılmak Üzere New-york'a Gidecek. 192 Ülkenin Devlet ve Hükümet Başkanları ile Dışişleri Bakanları Düzeyinde Katılacağı BM Genel Kurulu'nda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Gül Temsil Edecek.

Ankara: Bakan Gül, BM Genel Kurulu'na Katılmak Üzere ABD'ye Gidecek

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler (BM) 61. Genel Kurulu'na katılmak üzere New-York'a gidecek. 192 ülkenin Devlet ve Hükümet Başkanları ile Dışişleri Bakanları düzeyinde katılacağı BM Genel Kurulu'nda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Gül temsil edecek.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Gül, 19-29 Eylül tarihleri arasında New-York'ta gerçekleştirilecek BM Genel Kurulu'na katılacak. Bakan Gül, BM 61. Genel Kurulu genel görüşmeleri çerçevesinde 22 Eylül 2006 tarihinde uluslararası gündem ve BM konularında Türkiye'nin görüşlerini ortaya koyan bir konuşma yapacak.

Bakan Gül'ün, New York'ta bulunacağı süre içerisinde, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, BM Kalkınma Programı Direktörü Kemal Derviş, İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve Arap Ligi Genel Sekreteri Amre Moussa'nın yanı sıra, ABD, NATO, AB, İKÖ, KEİ ve D-8 ülkeleri Dışişleri Bakanları dahil, 40'ın üzerinde ülkeden karşıtlarıyla görüşmelerde bulunması öngörülüyor.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün New York'ta BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile yapacağı görüşmede, Ortadoğu ve Irak'taki durum, Kıbrıs sorunu, Medeniyetler İttifakı girişimiyle BM reformuna ilişkin son gelişmelerin ele alınması bekleniyor. Bakan Gül'ün BM Genel Sekreteri Annan ile yapacağı görüşme dışındaki temaslarında da Kıbrıs konusunu gündeme getirerek, KKTC üzerindeki izolasyonların kaldırılması yönündeki çabalarını sürdürecek.

Bakan Gül, ikili görüşmelerinde diğer konuların yanı sıra 2009-2010 dönemi için açıklanan BM Güvenlik Konseyi adaylığımıza atfettiğimiz önemi vurgulayarak, muhataplarının desteğini talep edecek.

Öte yandan New York'ta bulunacağı süre içerisinde Bakan Gül, BM Genel Kurulu marjında düzenlenecek çeşitli toplantı ve etkinliklere de katılacak. Bunlar arasında, İKÖ, NATO, D-8 ve Irak konularında Bakanlar düzeyinde yapılacak toplantılar, Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması Bakanlar Ortak Açıklaması ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği etkinliği de yer alıyor. Ayrıca New York'ta, Türkiye'nin önerisi üzerine, Irak'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı da gerçekleştirilecek. Bu toplantıyla İKÖ Jammu-Keşmir Temas Grubu Toplantısı'na Bakan Gül başkanlık edecek. Medeniyetler İttifakı girişimi çerçevesinde, eş-sponsor sıfatıyla, Bakan Gül, İspanya Dışişleri Bakanı Moratinos ile birlikte bir kahvaltıya evsahipliği yapacak ve bunu takiben BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile üçlü bir görüşme gerçekleştirilecek.

Bakan Gül, ziyaret vesilesiyle New York'taki Türk vatandaşları ve Türk dernek temsilcileriyle biraraya gelecek, çeşitli düşünce kuruluşlarında düzenlenecek toplantılara konuşmacı olarak katılacak. 23 Eylül'de Philadelphia'da düzenlenecek 2. Ahıska Türkleri Festivali'ne de iştirak edecek olan Bakan Gül, New York'taki temaslarını takiben, ABD'ye resmi ziyarette bulunacak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın heyetine katılarak, Washington'a geçecek.