Ankara: Bakan Eker Fiskobirlik Yönetimini Kabul Etti

Ankara: Bakan Eker Fiskobirlik Yönetimini Kabul Etti

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) Görev Alanında Olmamasına Rağmen Fındık Alımına Girdiğini Belirterek, "TMO, Tabiri Caizse Ortadaki Cenazeyi Kaldırmak İçin Bu İşe Girdi" Dedi. Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Pamuk İse, TMO'nun Fındık Alımına Girmesinden Duyduğu Rahatsızlığı Dile Getirerek, "Gönül İsterdi Ki TMO Karadeniz'e Hiç Gelmesin Ancak Süreç Bunu Mecbur Kıldı" Diye Konuştu.

Ankara: Bakan Eker Fiskobirlik Yönetimini Kabul Etti

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) görev alanında olmamasına rağmen fındık alımına girdiğini belirterek, "TMO, tabiri caizse ortadaki cenazeyi kaldırmak için bu işe girdi" dedi. Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Pamuk ise, TMO'nun fındık alımına girmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, "Gönül isterdi ki TMO Karadeniz'e hiç gelmesin ancak süreç bunu mecbur kıldı" diye konuştu.

Tarım Bakanı Eker, Fiskobirlik Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Pamuk ve Yönetim Kurulu üyelerini makamında kabul etti. Bakan Eker, bugün TMO ile Fiskobirlik'in fındık alımı konusunda anlaşma imzaladıklarını hatırlatarak, aynı anlaşmayı bundan önceki yönetime de teklif ettiklerini ancak kabul edilmediğini söyledi. Anlaşma ile TMO'nun, Fiskobirlik'in geçen yıldan üreticilere olan borcunu ödemek için kredi bulacağını, bunun karşılığında da Fiskobirlik'in ürün alımında personel ve ekipmanı ile TMO'ya yardımcı olacağını ifade eden Eker, anlaşmayla piyasadan arz fazlası fındığın alınacağını ve fındık fiyatlarının yükseleceğini söyledi. "Fındık gerçek değerini bulacak" diyen Bakan Eker, TMO'nun bugüne kadar 7 bin 780 ton fındık aldığını, 18 bin 800 kişiye 60 ton fındık alımı için randevu verdiğini hatırlatarak, bu fındık karşılığında üreticilere 7.5 trilyon liralık ödeme yaptığını ve kalan paranın da 15 gün içinde ödeneceğini söyledi.

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Pamuk ise, TMO ile yapılan anlaşma sonrasıda Karadeniz insanının rahatlayacağını söyledi. Karadenizliler'in çok kötü günler geçirdiklerini, birçok insanın fındık parasını alamadığı için hastane parasını bile ödeyemediğini söyleyen Pamuk, TMO ile yapılan anlaşmanın ardından fındık fiyatlarının 1.5 milyondan 3 milyona kadar çıktığını hatırlattı. Fiyatların bundan sonra da artmasını beklediklerini belirten Pamuk, "Hükümetin ve TMO'nun gösterdiği sıcaklıktan dolayı teşekkür ederiz. Fiskobirlik tarafı olarak sorumluluğumuzun bilincinde olacağız. Gönlümüz isterdi ki TMO, Karadeniz'e hiç gelmesin ama süreç bunu mecbur kıldı. Onlar peşin, biz vadeli alacağız" diye konuştu.

Bakan Eker, daha önceki yönetime de aynı yaklaşımı gösterdiklerini ancak önceki yönetimin anlaşmaya sıcak bakmadığını hatırlatarak, "TMO'nun görev alanı olmamasına rağmen tabiri caizse ortadaki cenazeyi kaldırmak için bu işe girdi. Sayın başbakanın talimatı da 'Karadeniz insanına yardımcı olun' şeklindeydi" dedi.

Bakan Eker, TMO'nun Fiskobirlik'e borcunu ödemesi için kredi bulmaya yardımcı olacağını ve aynı zamanda emanet alımı uygulaması ile avans ödeyeceğini kaydetti.