Ankara: Bakan Çelik Hollanda Milli Eğitim Bakanı Hoeven ile Hollanda Enstitüsü'nü Açtı

Ankara: Bakan Çelik Hollanda Milli Eğitim Bakanı Hoeven ile Hollanda Enstitüsü'nü Açtı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı Maria Van Der Hoeven ile Ankara'da Hollanda Yükseköğretim Enstitüsü'nü Açtı.

Ankara: Bakan Çelik Hollanda Milli Eğitim Bakanı Hoeven ile Hollanda Enstitüsü'nü Açtı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı Maria Van der Hoeven ile Ankara'da Hollanda Yükseköğretim Enstitüsü'nü açtı.

Bakan Çelik Gaziosmanpaşa semtinde bulunan Hollanda Yükseköğretim Enstitüsü açılışı öncesi yaptığı konuşmada, dünyadaki her şeyin küresel bir boyut kazandığını belirterek, yükseköğretimin de küreselleştiğini ifade etti. Dünyadaki 2 milyon öğrencinin kendi ülkesi dışında eğitim ve öğretim yaptığına işaret eden Bakan Çelik, Türkiye'den de dünyanın muhtelif üniversitelerinde okuyan 70 bin öğrencinin olduğunu söyledi. 1980 yılında dünyada 50 milyon öğrencinin bulunduğunu hatırlatan Çelik, şu anda 100 milyon öğrencinin olduğunu 2015 yılında da dünyada 200 milyon üniversite öğrencisinin olacağının tahmin edildiğini dile getirdi. Türkiye'nin 68 devlet üniversitesi, 25'i vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 93 üniversiteye sahip bir ülke olduğunu belirten Çelik, bu üniversitelerin programlarına talip yüzde 10 öğrenciye bir lisans programında okutabilme şansına sahip olduğunu geriye kalan yüzde 90 öğrencinin de ya bir önlisans programına ya da açıköğretim fakültelerine devam ettiğini geriye kalan yüzde 70 öğrencinin de üniversiteye girme şansı elde edemediğini kaydetti.

Hollanda ve Türkiye arasında asırlara dayanan bir dostluk olduğunu aktaran Çelik, "Avrupa Birliği'ne aday olan Türkiye Hollanda ile bütün ilişkilerini en iyi şekilde yürütme çabası içerisindedir. Hollanda'da 300 bine yakın Türk vatandaşının olması bizim Hollanda'ya daha fazla ilgi duymamızı ilişkilerimizi her alanda en üst seviyeye çıkarmamızı kamçılamaktadır. Bu enstitü iki ülke arasında yükseköğretim alanında çok olumlu hizmetler verecektir. Türkiye Cumhuriyeti ve işbirliğimizi geliştirmek adına elimizden gelen çabayı göstereceğiz" diye konuştu.

Hollanda ile Türkiye arasında Erasmus Projesi çerçevesinde öğrenci ve öğretim üyelerinin gidip geldiğini belirten Çelik, Sokrates ve Leonarda programları çerçevesinde de binlerce öğrencinin Hollanda'yı ziyaret ettiğini söyledi. Bakan Çelik, daha sonra Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı Maria Van der Hoeven ile Hollanda Yükseköğretim Enstitüsü'nün açılışını gerçekleştirdi.