Ankara: Bakan Başesgioğlu'ndan Yerel Yönetimlere İşsizlikle Mücadele Çağrısı

Ankara: Bakan Başesgioğlu'ndan Yerel Yönetimlere İşsizlikle Mücadele Çağrısı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, 2007 Yılında İşsizlikle Mücadeleye Yerel Yönetimler, İl Özel İdareler ve Belediyeleri de Katacaklarını Belirterek, "İşsizlikle Mücadele Sadece Hükümetin Sorunu Değil Devletin, İşçinin, İşverenin ve Sivil Toplum Örgütlerinin Görevidir" Dedi. Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Temsilcisi Holger Schroeder İse, Türkiye'de Kadınların İşgücüne Katılımının Endişe Verici Oranda Düşük Olduğunu Bildirdi.

Ankara: Bakan Başesgioğlu'ndan Yerel Yönetimlere İşsizlikle Mücadele Çağrısı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, 2007 yılında işsizlikle mücadeleye yerel yönetimler, il özel idareler ve belediyeleri de katacaklarını belirterek, "İşsizlikle mücadele sadece hükümetin sorunu değil devletin, işçinin, işverenin ve sivil toplum örgütlerinin görevidir" dedi. Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Temsilcisi Holger Schroeder ise, Türkiye'de kadınların işgücüne katılımının endişe verici oranda düşük olduğunu bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Başesgioğlu, Türkiye İş Kurumu Ankara İl Müdürlüğü Hizmet Binası'nın açılışını yaptı. Açılış törenine, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Mali İşler Koordinasyonu ve Yatırım Bölümü Başkanı Holger Schroeder, İŞ-KUR Genel Müdürü Vekili Namık Ata, Ankara Valisi Kemal önel ve çok sayıda sivil toplum örgütü ile meslek örgütü temsilcisi katıldı. Törende bir konuşma yapan Bakan Başesgioğlu, Avrupa Birliği ile 2003 Aktif İstihdam Politikaları Projesi kapsamında 20 ilde hizmet binalarının yenilendiğini ve proje kapsamında 50 bin vatandaşın mesleki eğitim verildiği söyledi. Projeye katılanların üçte ikisinin istihdam edildiğini ve projenin başarılı bulunduğunu belirten Başesgioğlu, amaçlarının daha çok vatandaşın bu projeden yararlanması olduğunu ifade ederek, "3 milyon 500 bin nüfusa sahip Ankara'nın yüzde 76'sını çalışmaya hazır nüfus oluşturuyor. İşgücü açısından önemli bir potansiyel var ancak istihdama katılım son derece düşük. Hizmet ve sanayi sektörünün geliştiği Ankara'da işsizlik ortalaması Türkiye ortalamasının çok altında olması gerekirken maalesef Türkiye ortalamasıyla başabaş gidiyor" dedi.

Bakan Başesgioğlu, geçen yılı göre işsizlik ortalamasının yüzde 10.3'ten yüzde 8.8'e gerilediğine dikkat çekerek, bu sevindirici duruma Türk ekonomisindeki son 17 çeyrek içerisinde gösterdiği sürekli büyümenin etkisinin olduğunu kaydetti. İşsizliği makul seviyelere çekmeden ekonomik büyümenin de sağlanmasının mümkün olmadığının altını çizen Başesgioğlu, bunun için kaynakları iyi kullanan aktif istihdam projelerinin uygulanması gerektiğini belirtti.

Başesgioğlu, işsizlik kavramının sosyal-ekonomik bir durumun son noktası olduğunu dile getirerek meselenin başında eğitim konularının yattığını söyledi. "İşsizlik başıboş bırakılacak, herkes kendi başının çaresine baksın diyecek bir durumda değiliz" diyen Başesgioğlu, işsizliğin şahsi yeteneksizlikten kaynaklanan bir sorun olmadığını toplumsal bir sorun olduğunu kaydetti. Sorunun çözümünde de sadece hükümetin değil, devlet, işçi ve işverenler olmak üzere tüm sosyal tarafların omuz vermesiyle çözülebileceğini anlatan Başesgioğlu, hükümet olarak işsizlik sorunun çözümü için gerekli yasaları yüzde 90 oranında uygulamama koyduklarını söyledi. Ancak sorunun çözümünde sadece yasa çıkarmanın yeterli olmadığını, yasaların uygulanabilirliğinin önemli olduğunu vurgulayan Başesgioğlu, Türkiye'nin asıl sorunun genç işgücünün nitelikli hale getirilmesi olduğunu ifade etti. Başesgioğlu bu konuda ilgili bakanlıkların da katılımıyla bir çalışma yürüttüklerini çalışmanın sonucunda Türkiye'nin istihdamında büyük yapısal dönüşümler olacağını dile getirdi. Başesgioğlu, 2007 yılında işsizlikle mücadeleye yerel yönetimler, il özel idareler ve belediyeleri de katacaklarını belirterek, hükümet olarak en öncelikli görevlerinin işsizlikle mücadele olduğunun altını çizdi.

"KADINLAR İŞGÜCÜ PİYASASINA DAHA FAZLA KATILMALI"

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Temsilcisi Schroeder ise AB'nin, İŞ-KUR'un altyapısının modernleştirilmesinin yanı sıra aktif istihdam tedbirleri için de destek verdiğini belirterek, İl Müdürlüğü binasının Avrupa Komisyonu'nun yardımıyla yenilenen 20 müdürlükten biri olduğunu söyledi. Ayrıca işsizlere istihdam olanağı yaratılması ve işlerini kaybetme tehlikesi yaşayanlara yeniden eğitim imkanı sağlanması amaçlayan hibe programının da başarılı olduğunu ifade eden Schroeder, mevcut tahminlere göre proje kapsamındaki nihai yararlanıcıların yaklaşık üçte birinin iş bulduğunu ya da kendi işini kurduğunu kaydetti. Schroeder, bu tür aktif istihdam tedbirlerinin devam etmesi gerektiğini dile getirerek, bu tedbirlerin belirlenmesi aşamasında iş gücü piyasasının gerçek ihtiyaçlarına ve dezavantajlı grupların işgücü piyasasına dahil edilmelerine önem verdiklerini ifade etti. Kadınların işgücü piyasasına daha fazla katılımının sağlanması için özellikle çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Schroeder, "Kadınların işgücü piyasasına katılımının endişe verici düzeyde düşük olduğunu görüyoruz. Kadın ve erkelerin ekonomik ve siyasi hayata etkin katılma yetilerini ve ekonomik kaynaklara ne kadar hakim olduklarını ölçen Toplumsal Cinsiyeti Güçlendirme Ölçüsü'ne göre Türkiye 75 ülke arasında 72'nci sırada yer alıyor. Türkiye sadece Mısır, Suudi Arabistan ve Yemen'i geride bıraktı. Bu sebeple kadınları ve diğer dezavantajlı grupların işgücü piyasasına daha fazla katılımının sağlanması için Avrupa Komisyonu Türkiye'ye her türlü yardımı vermeye hazırdır" değerlendirmesini yaptı. Konuşmaların ardından Bakan Başesgioğlu, İŞ-KUR'un altyapısının modernleşmesi ve Aktif İstihdam Tedbirleri Projesine destek veren sivil toplum örgütleri ve meslek odaları temsilcilerine teşekkür plaketi verdi. Bakan Başesgioğlu daha sonra Ankara İl Müdürlüğü Hizmet Binası'nın açılışın 'f0unu dile getirerek meselenin başında eğitim konularının yı yaparak yetkililerden bina hakkında bilgi aldı.