Ankara: Arınç, Endonezya Halk Danışma Meclisi Başkanı'nı Kabul Etti

Ankara: Arınç, Endonezya Halk Danışma Meclisi Başkanı'nı Kabul Etti

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Endonezya Halk Danışma Meclisi Başkanı Hidayet Nur Vahid ve Beraberindeki Heyeti TBMM'de Kabul Etti.

Ankara: Arınç, Endonezya Halk Danışma Meclisi Başkanı'nı Kabul Etti

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Endonezya Halk Danışma Meclisi Başkanı Hidayet Nur Vahid ve beraberindeki heyeti TBMM'de kabul etti.

TBMM Başkanı Arınç, TBMM Başkanlık Divanı'nda gerçekleştirilen heyetlerarası görüşmeler öncesi basına yaptığı açıklamada, Endonezya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin dostane olduğunu, hükümetler ve parlamentolar arası ilişkilerde herhangi bir problem olmadığını kaydetti. Endonezya Halk Meclisi Başkanının Türkiye ziyaretinin yaklaşık 10 yıl aradan sonra yapıldığını ifade eden TBMM Başkanı Arınç, "Bu ziyareti güzel ve hayırlı bir başlangıç olarak görüyoruz. Eminim ki bu ziyaretten sonra ülkeler arası parlamento ilişkileri çok daha güçlü olacaktır" diye konuştu.

2004 yılında Endonezya'da yaşanan deprem ve tsunami felaketlerini anımsatan Meclis Başkanı Arınç Türkiye bu felaketin arkasından Başbakan'ın ziyareti üzerine Endonezya'ya büyük bir yardım gönderdiğini ve bu yardımların halen devam ettiğini kaydetti. TBMM Başkanı Arınç, deprem ve tsunami felaketi dolayısıyla Halk Danışma Meclisi Başkanı Vahid'e tekrar geçmiş olsun dileklerini iletti. Endonezya Halk Danışma Meclisi Başkanı Hidayet Nur Vahid de yaptığı konuşmada, TBMM Başkan vekili Nevzat Pakdil'in de Endonezya ziyaretinde iki ülke ilişkilerinin daha önce başladığını ifade ettiğini anımsatarak, "Endonezya - Türkiye ilişkileri Osmanlı İmparatorluğu döneminde başladı. İki sene önce tsunami ve deprem felaketinde Türkiye bize büyük yardım etti. Bu, ilişkilerimizi daha da güçlendirdi. Burada tekrar Endonezya halkı adına teşekkür ediyorum. Endonezya - Türkiye ilişkileri daha güzel, daha kuvvetli olacak inşallah" ifadelerine yer verdi.

İki ülke parlamentoları arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Endonezya Halk Danışma Meclisi Başkanı Vahid, hem Endonezya hem de Türkiye'nin nüfus olarak Müslüman ve aynı zamanda demokratik olduğunu, bunun da dünyaya örnek gösterildiğini kaydetti. Geçekleştirecekleri heyetler arası görüşmelerde demokrasi konusunu konuşmak istediklerini vurgulayan konuk Meclis Başkanı Vahid, 26 Aralık'ta tsunami felaketi için anma töreni gerçekleştireceklerini de belirterek, "Sizi de Türk heyeti olarak bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

TBMM Başkanı Arınç ve Endonezya Halk Danışma Meclisi Başkanı Vahid'in açıklamalarının ardından görüşme basına kapalı olarak gerçekleştirildi.