Ankara: Ankara'da Yerel Yönetimler - Haberler
Haberi Paylaş

Ankara: Ankara'da Yerel Yönetimler

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Ankara: Ankara'da Yerel Yönetimler

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Kendi İşçi ve Ekipmanıyla Yapımına Başladığı Kavşakkaya Barajı Tamamlanma Aşamasına Geldi. Başkentin İçme Suyu İhtiyacına Büyük Destek Sağlayacak Baraj, 58 Milyon Metreküp Su Tutma Kapasitesine Sahip Olacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kendi işçi ve ekipmanıyla yapımına başladığı Kavşakkaya Barajı tamamlanma aşamasına geldi. Başkentin içme suyu ihtiyacına büyük destek sağlayacak baraj, 58 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip olacak.

ASKİ Genel Müdürü İhsan Fincan, yaptığı yazılı açıklamada, Çubuk İlçesi Özlüce Köyü Mevkii'nde 1 Nisan 2005 tarihinde yapımına başlanan Kavşakkaya Barajı'nda yüzde 96 oranında fiziki ilerleme sağlandığını bildirdi. Fincan, barajın yapımının DSİ'den devir alındıktan sonra, ASKİ'nin tamamen kendi öz kaynakları ile gerçekleştirdiğini kaydetti. Ankara'ya 60 kilometre mesafede inşa edilen Kavşakkaya Barajı'nın, Başkentin içme suyu ihtiyacına büyük destek sağlayacağını vurgulayan Fincan, şunları kaydetti:

"58 milyon metreküplük su tutma kapasitesine sahip olacak Kavşakkaya Barajı, 23 kilometre uzağındaki Kurtboğazı Barajı'nı besleyen depo baraj görevini görecek. Bu barajın suyu, çelik boruyla direkt Kurtboğazı Barajı gölüne boşaltılacak. Kurtboğazı Havzası'na su aktarılacak. Aktarım noktasında 6 Megavat gücünde Hidroelektrik Santralı yapılması da ayrıca planlanmaktadır. Burada üretilecek elektrik enerjisi de ASKİ'nin ihtiyaçlarında kullanılacak. Baraj suyunun taşınacağı 23 kilometrelik isale hattının, 1300 milimetre çapındaki çelik borularının döşenme işleminin yüzde 70'i de bitirildi. Baraj gövde imalatlarının yapılabilmesi için mevcut derelerden gelen suyu aktarma tünelleri ile baraj gövdesi enjeksiyonları da tamamlandı."

Kavşakkaya Barajı'nda kil çekirdekli kaya dolgulu inşaat tekniğinin uygulandığını vurgulayan Fincan, "Temelden yüksekliği 95 metre olacak olan barajda yaklaşık 80 metrelik dolgu inşası gerçekleştirildi. 105 metre temel genişliğinde, piramit şeklinde olan kret tamamlandığında tepedeki genişlik ise 10 metre olacak" dedi.

Hava koşullarının inşaat çalışmaları için uygun olması halinde dolgu çalışmalarının 15 Ocak tarihine kadar tamamlanacağını bildiren Fincan, inşaatın tamamlanmasının ardından, gerekli teknik şartlar da oluştuktan sonra baraj havzasında en kısa sürede su tutmaya başlanacağını belirtti.

ASKİ Genel Müdürü Fincan, barajın yapım çalışmaları kapsamında 8 milyon metreküp dolgu, 12 kilometrelikte servis yolu yapıldığını vurgulayarak, bu çalışmaların da 30 tane exkavatör, 8 loder, 12 dozer, 12 silindir, 12 su tankeri, 4 greyder, 4 delme patlatma delicisi ve 100 kamyondan oluşan araçlar ile mühendis, teknik eleman, usta ve işçi olmak üzere toplam 400 kişiyle sürdürüldüğünü kaydetti. Fincan, "Şantiyede çalışanların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak adeta küçük bir kasaba oluşturuldu" şeklinde konuştu.

Kavşakkaya Barajı'nda bir yandan inşaat çalışmaları sürerken bir yandan da peyzaj çalışmaları yapıldığını ifade eden Fincan, bu kapsamda baraj çevresine 20 bin çam fidanı dikildiğini, ağaçlandırma çalışmalarının ise devam ettiğini belirtti.

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500