Ankara: Ankara'da Yerel Yönetimler

Ankara: Ankara'da Yerel Yönetimler

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı'nda düzenlenen törende bu yıl bahçıvanlık kursuna katılan 202 kursiyere sertifikalarını verdi.

Ankara: Ankara'da Yerel Yönetimler

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı'nda düzenlenen törende bu yıl bahçıvanlık kursuna katılan 202 kursiyere sertifikalarını verdi.

Sertifika töreninde bir konuşma yapan Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye'de yeşile en çok önem veren belediye olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Gökçek, belediye başkanı seçildiğinde, Ankara'da kişi başına düşen yeşil alan miktarının 2 metrekare olduğunu şimdi ise 12 metrekarelere ulaştıklarını belirtti. Avrupa'da minimum kabul edilen standardın kişi başına 7 metrekare olduğuna işaret eden Gökçek, "Ankara bir bozkır iken, artık Türkiye'deki il merkezlerinin içinde en yeşil kent haline geldi. Bu konuda başta Çevre Koruma Daire Başkanlığı olmak üzere, belediye çalışanlarımızın da çok büyük gayretleri oldu" dedi.

Son zamanlarda yeşil alanları arttırabilmek amacıyla İtalya ve Almanya'dan getirtilen ağaçlar konusunda yer yer tenkitler aldıklarını, 'niye ithal ağaç alınıyor' diye sorulduğunu söyleyen Gökçek, "Maalesef Ankara'da, Türkiye'de boylu ağaç, yetişmiş ağaç bulabilmek mümkün değil. Ağacı yetiştiren çiftlikler, genellikle Orman Bakanlığı'na ait. Orman Bakanlığı'nın elindeki ağaçlar da 5-6 yaşına gelince Türkiye'deki belediyeler ve tüm kamu kuruluşları tarafından kapışılıyor. Bir türlü ağacın büyümesine fırsat verilmiyor ki büyük ağaç bulunsun. Gerçi Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yeşillendirme çalışmalarından sonra özel sektör de ağaç yetiştirme çalışmalarına el attı. Ama henüz yeterli büyük ağaçları yok" şeklinde konuştu. Dolayısıyla yurt dışından ağaç almak zorunda kaldıklarını dile getiren Gökçek, bu ağaçlarda firenin yüzde 10'u geçmediğini, bu tutmayan ağaçların da ihaleyi alan firmadan yenisini ya da parasını aldıklarını, yani hiçbir zarar görmediklerini kaydetti. Gökçek, sonbahar ve ilkbahardaki ağaç dikimleri ve yeşillendirme çalışmaları sonucunda Ankara'nın cadde ve bulvarlarının yeşilden geçilmeyeceğini, ayrıca ilerde fidanları toplu olarak ucuza alarak, başkentlilere maliyetine vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Evleri ve bahçelerindeki yeşilliklere verdikleri önemden ötürü bahçıvanlık kursuna katılan tüm kursiyerlere çok teşekkür ederek sertifikalarını tek tek veren Melih Gökçek, daha sonra eşi Nevin Gökçek ile birlikte, sertifika alan kursiyerlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.