Ankara: Anavatan Partisi'nden Başbakan Erdoğan'a Eleştiri - Haberler
Haberi Paylaş

Ankara: Anavatan Partisi'nden Başbakan Erdoğan'a Eleştiri

İhlas Haber Ajansı - Politika
Ankara: Anavatan Partisi'nden Başbakan Erdoğan'a Eleştiri

Anavatan Partisi Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, "Sayın Başbakan Çankaya'ya kaçacak, başka bir çaresi yoktur. Suçlarını bilmektedir" dedi.

Anavatan Partisi Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, "Sayın Başbakan Çankaya'ya kaçacak, başka bir çaresi yoktur. Suçlarını bilmektedir" dedi.

Parlamento'da bugün bir basın toplantısı düzenleyen Sarıbaş, hükümetin Genel Kurul'da 6 günlük çalışma süresinde 30'a yakın kanun çıkarmayı planladığını, bu yüzden Meclis'in gece gündüz çalıştırılarak hatalı kanunlar çıkarılacağını ileri sürdü. Geçen hafta CHP'nin sert muhalefet yaptığını, ancak son anda bu muhalefetinden vazgeçtiğini ve AK Parti ile anlaştığını iddia eden Sarıbaş, bu anlaşmanın da Atatürk Orman Çiftliği ile LPG yasa tasarıları üzerinde yapıldığını öne sürdü. Anlaşmanın arka planını bilmediklerini söyleyen Sarıbaş, AK Parti ile CHP'nin anlaştığını, ancak halkın da bu iki parti tarafından hiç sebep yokken gerildiğini savundu.

Hükümetin kanunlar çıkardığını, ancak kanunlara uymadığını iddia eden Sarıbaş, "CHP ile AK Parti her konuda anlaştılar" dedi. CHP ile AK Parti'nin anlaşmasının ilk olmadığını, RTÜK Kanunu'nda, anayasa değişikliğinde, Başbakan'ın affedilmesinde de anlaştıklarını savunan Sarıbaş, "Şimdi de cumhurbaşkanlığında anlaşmaz gibi görünüyorlar. Ama emin olun onda da anlaşacaklardır. Madem ki her konuda anlaşıyorsunuz, ne diye halkı geriyorsunuz?" diye konuştu.

Hükümetin hukuka uymaması noktasında, 'siyasi partilere yardımların verilmemesi konusunu' örnek gösteren Sarıbaş, yargının paranın ödenmesine karar verdiğini, ancak Maliye Bakanlığı tarafından hukuk hiçe sayılarak bu ödemelerin yapılmadığını iddia etti.

Sarıbaş, Başbakan'ın cumhurbaşkanlığı tarifinin kendisi olduğunu öne sürerek, "Kendisini bizzat tarif etti. Nisan ayında uzlaşma olur, seçilir" diye konuştu.

Başbakan'ın Ofer'lere yapılan özelleştirme konusunda devleti zarara uğrattığını ileri süren Sarıbaş, "Kasımpaşalı'lık ruhunun en çok korktuğu şey yargıdır. Sayın Başbakan Çankaya'ya kaçacaktır. Başka çaresi yoktur. İşlediği suçları bilmektedir" ifadelerini kullandı. Sarıbaş, cumhurbaşkanının seçimi konusunda kendi görüşlerinin 'halkın seçmesi' yönünde olduğunu söyledi.

Konuşmasında, Başbakan'ın son dönemde AB konusunda milliyetçi bir tavır sergilemesinin 'takiyye' olduğunu da iddia eden Sarıbaş, önce Rumlar'a hava koridoru ve kıyıların açılacağı taahhüdü yapıldığını, bunların olduğu belgelerin bakanlara imzalattırıldığını, bunları yaparken de düşüncenin, 'günü geldiğinde iç politika malzemesi yapmak' olduğunu iddia etti. Sarıbaş, bugün gelinen noktanın ve Başbakan'ın milliyetçi bir söylem benimsemesinin merkezinde bu düşünceler olduğunu savundu.

Basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Sarıbaş, Terörle Mücadele Kanunu ile ilgili bir soru üzerine, kendilerinin CHP gibi, bu yasanın ele alındığı alt komisyonda görev almadıklarını, konuyu inceleyip ona göre karar vereceklerini söyledi.

İhlas Haber Ajansı - Politika

, Haber

title