Ankara: AK Parti'nin 2. Olağan Kongresi

Ankara: AK Parti'nin 2. Olağan Kongresi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Parti Vitrininde Değişikliğe Gitti. Partisinin Yeni Dönem Politikalarına Yön Verecek Yönetim Kadrosunu Belirleyen Erdoğan, Mevcut Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda (Mkyk) 14 Üyeyi Liste Dışı Bıraktı. Mkyk'da Kadın Sayısını 12'ye Çıkaran Başbakan Erdoğan, 30 Yaş Altı 2 İsme de Kurulda Görev Verdi.

Ankara: AK Parti'nin 2. Olağan Kongresi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, parti vitrininde değişikliğe gitti. Partisinin yeni dönem politikalarına yön verecek yönetim kadrosunu belirleyen Erdoğan, mevcut Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda (MKYK) 14 üyeyi liste dışı bıraktı. MKYK'da kadın sayısını 12'ye çıkaran Başbakan Erdoğan, 30 yaş altı 2 isme de kurulda görev verdi.

AK Parti'nin 2. Olağan Kongresi'nde 50 kişilik Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyelikleri için de seçim yapıldı. Partinin en üst karar organı olan MKYK'da vitrin değişikliği yapan Başbakan Erdoğan, yeni listesinde Merkez Yürütme Kurulu üyelerinin tümüne yer verdi. Milletvekillerinin isteği doğrultusunda Ankara İl Başkanı Nurettin Akman ve İstanbul İl Başkanı Mehmet Müezzinoğlu'na yeni dönemde görev vermeyen Erdoğan, Meclis komisyonlarında başkanlık yapan Cevdet Erdöl, Nurettin Canikli ve Tayyar Altıkulaç'ı liste dışı bıraktı. Erdoğan, yeni MKYK'da 30 yaş altı 2 isme görev verdi. Erdoğan, yönetim kadrosuna 25 yaşındaki Çiğdem Özkan ile 26 yaşındaki Orhan Yeğin'i de aldı. Mevcut kuruldaki kadın sayısını yeterli bulmayan Erdoğan, 10 olan kadın üye sayısını 12'ye çıkardı. Erdoğan, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi eski öğretim üyelerinden ve Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu üyesi Edibe Sözer, Çiğdem Özkal, Fatma Şahin, Güldal Akşit, Necla Hattapoğlu, Lale Ersoy ve Sema Özdemir'e yeni MKYK'da görev verdi. Mevcut MKYK'da 8 bakan görev alırken, Erdoğan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ile Tarım Bakanı Mehdi Eker'i de kurul dışına çıkardı. Erdoğan'ın dış politika danışmanı ve İstanbul Milletvekili Egemen Bağış da Erdoğan'ın listesinden MKYK'ya girdi.

YENİ MKYK LİSTESİ

Delegelerin onayına sunulan yeni MKYK üyeleri şu isimlerden oluşuyor:

"Abdullah Gül, Abdülkadir Aksu, Abdüllatif Şener, Agah Kafkas, Ahmet Edip Uğur, Ahmet İnal, Akif Gülle, Ali Babacan, Ayşe Böhürler, Beşir Atalay, Bülent Gedikli, Cemal Yılmaz Demir, Cemil Çiçek, Çiğdem Özkal, Dengir Mir Mehmet Fırat, Edibe Sözer, Egemen Bağış, Ekrem Erdem, Fatma Şahin, Güldal Akşit, Cüneyd Zapsu, Murat Mercan, Haluk İpek, Hasan Angı, Hayati Yazıcı, Hüseyin Tanrıverdi, İdris Naim Şahin, Lale Ersoy, Lokman Ayva, Altan Karapaşaoğlu, Necati Çetinkaya, Sait Yazıcıoğlu, Muzaffer Gülyurt, Nazım Ekren, Necdet Budak, Necla Hattapoğlu, Nihat Ergün, Nükhet Hotar Göksel, Orhan Yeğin, Ömer Çelik, Öznur Çalık, Reha Denemeç, Sabahattin Cevheri, Sema Özdemir, Semiha Öyüş, Serap Yaşar, Şaban Dişli, Şükrü Ayalan, Tevhit Karakaya ve Zelkif Kazdal."

Erdoğan'ın MKYK'da yeni görev verdiği isimler şunlar:

"Edibe Sözen, Necdet Budak, Egemen Bağış, Zelkif Kazdal, Fatma Şahin, Hasan Angı, Çiğdem Özkal Lale Ersoy, Orhan Yeğin, Necla Atakoğlu, Sait Yazıcıoğlu, Haluk İpek, Güldal Akşit, Sema Özdemir."

Erdoğan'ın liste dışı bıraktığı MKYK üyeleri ise şöyle:

"Mustafa Ilıcalı, Ayşe Öztürk, Belma Sekmen Satır, Cevdet Erdöl, Mehdi Eker, Mehmet Müezzinoğlu, Nilgün Kılıç, Nimet Çubukçu, Nurettin Akman, Nurettin Canikli, Sema Ramazanoğlu, Tayyar Altıkulaç, Yaşar Yakış ve Zülfikar İzol."

Kongrede 11 Merkez Disiplin Kurulu üyelikleri için de seçim yapıldı. Merkez Disiplin Kurulu üyeliklerine seçilen üyeler şunlar:

"Belma Sekmen Satır, Enver Yılmaz, Hakkı Köylü, İsmail Safi, Kemalettin Göktaş, Mehmet Ali Bulut, İhsan Arslan, Muammer Kakı, Mustafa Ünal, Ramazan Toprak, Remziye Öztoprak."

Genel Merkez Partiiçi Demokrasi Hakem Kurulu ise "Fehmi Uyanık ve Mustafa Zeydan" isimlerinden oluştu.

Kaynak: İHA