Ankara: AK Parti'li Vekiller, "Cezayir" Misillemesine Geçit Vermeyecek

Ankara: AK Parti'li Vekiller, "Cezayir" Misillemesine Geçit Vermeyecek

AK Parti Milletvekilleri, Yarın TBMM Adalet Komisyonu'nda Görüşülecek Olan Fransa'nın Cezayir'de Soykırım Yaptığına İlişkin Yasa Teklifine Karşı Çıktı.

Ankara: AK Parti'li Vekiller,

AK Parti Milletvekilleri, yarın TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülecek olan Fransa'nın Cezayir'de soykırım yaptığına ilişkin yasa teklifine karşı çıktı.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger, yasanın çıkması halinde Türkiye'nin Fransa'nın bugünkü durumuna düşeceğini söyledi. Meclis AB Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış da, "Cezayir'de soykırım yapılmışsa, önce Cezayirlilerin kanun çıkarması beklenir" dedi.

AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger, yarın Adalet Komisyonu'na giderek fikirlerini söyleyeceğini ifade ederek, "Duygu olarak yapılmak istenilene katılıyorum ancak bunun kanun olarak çıkarılması halinde biz de Fransa'nın düştüğü duruma düşeriz" uyarısında bulundu.

Fransa'ya gittiklerinde sosyalist milletvekilleri ve sorumluların kendileriyle konuşmak istemediğini dile getiren Dülger, sadece eski Kültür Bakanı Jacques Lang'in konuştuğunu ve getirilecek teklife karşı oy kullanacağını söylediğini bildirdi. Fransız mallarına yönelik boykot çağrılarına da destek veren Dülger, "Boykot edilebilir. Bazı şeylerde canlarını acıtmak lazım. Belki bu yolla bazı şeyleri görmelerini sağlarız" dedi. Dülger ayrıca, Türkiye'de kaçak çalışan 70 bin Ermeni'nin sınır dışı edilmesine yönelik önerinin hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:

"Bu çok zor. 70 bin Ermeni'nin izinsiz çalışmasını Türk milletinin alicenaplığı olarak söyledik. Yurtdışında adamların ağzı açık kaldı. Bunu bilmiyorlar. Zaten Fransa'da oy vereceklerin yüzde 90'ı, Türk-Ermeni ilişkilerini ve tarihsel boyutunu bilmiyor."

AB Uyum Komisyonu Başakanı Yaşar Yakış da Fransa'nın Cezayir'de soykırım yaptığına ilişkin yasa teklifine karşı çıktı. "Cezayir'de soykırım yapılmışsa bunu önce Cezayirliler'in talep etmesi ve böyle bir kanun çıkarmaları beklenir" diyen Yakış, şöyle konuştu:

"Cezayirliler böyle bir kanun çıkarmamışken bizim yapmamız doğru olmaz. Yarın Cezayir'de biri çıkar, 'Nereden çıkarıyorsunuz, Cezayir'de böyle bir soykırım olmadı' derse, Türkiye ortada kalır. Onun için yapılacak ve gösterilecek tepkinin bize zararı dokunmaması lazım. Bir de heyecanlardan arındırılması lazım."

Yakış, "70 bin Ermeni'nin sınır dışı edilmesi" önerisinin hatırlatılması üzerine ise bu önerinin CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ tarafından Paris'teki toplantılarda dile getirilen bir görüş olduğunu kaydetti. Fransa muhatap alınırken Ermenilerin cezalandırılmış olduğunu dile getiren Yakış, "Her şeyin doğru dürüst değerlendirilmesi lazım. Ben böyle bir öneri getirmedim" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA