Ankara: Ak Parti Ankara 2. Olağan İl Kongresi...(3)

Ankara: Ak Parti Ankara 2. Olağan İl Kongresi...(3)

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin Avrupa Birliği (AB) yolundaki kararlılığının devam ettiğini belirterek, "Rehavet yok. Birileri 'Onurumuzu veriyorlar' diyorlar. Hayır, bugüne kadar kimse bizim durduğumuz kadar onurlu durmadı. Bu kadar açık konuşuyorum" dedi. İsim vermeden Demirel ve Yılmaz'ı da eleştiren Erdoğan, "'Türkiye-AB ilişkileri kopmuştur' diyen bazı eski siyasetçiler şimdi bizi AB'ye şikayet ediyorlar. Siz bu yolda hangi adımı attınız? Konuşmaya hakkınız var mı? Siyaseten bunlar emekliye ayrılınca, sandığa gömülünce şimdi orada konuşmaya başladılar. Kendilerine pazar arıyorlar" tepkisini gösterdi.

Ankara: Ak Parti Ankara 2. Olağan İl Kongresi...(3)

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin Avrupa Birliği (AB) yolundaki kararlılığının devam ettiğini belirterek, "Rehavet yok. Birileri 'Onurumuzu veriyorlar' diyorlar. Hayır, bugüne kadar kimse bizim durduğumuz kadar onurlu durmadı. Bu kadar açık konuşuyorum" dedi. İsim vermeden Demirel ve Yılmaz'ı da eleştiren Erdoğan, "'Türkiye-AB ilişkileri kopmuştur' diyen bazı eski siyasetçiler şimdi bizi AB'ye şikayet ediyorlar. Siz bu yolda hangi adımı attınız? Konuşmaya hakkınız var mı? Siyaseten bunlar emekliye ayrılınca, sandığa gömülünce şimdi orada konuşmaya başladılar. Kendilerine pazar arıyorlar" tepkisini gösterdi.

Başbakan Erdoğan, partisinin Ankara 2. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada muhalefeti hedef aldı. Siyasetin uzun bir yol olduğunu ve yola çıkarken millete hizmet yolunda azimli olduklarını belirten Başbakan Erdoğan, AK Parti iktidarından önceki Türkiye ile şimdiki Türkiye arasındaki çok büyük farklar olduğunu söyledi. Zorunlu tasarruf fonunda 14.5 katrilyon lira para biriktiğini ancak bu parayı DSP, ANAP, MHP, DYP ve CHP'nin işçiye, memura ödemediğini hatırlatan Erdoğan, "Biz geldiğimizde paranın yerinde yeller esiyordu. Para yok, kağıt koymuşlar. Kağıt işe yaramıyor ki, karşılıksız. Devlet işçiye, memura borçlu olur mu? Bu parayı hemen ödeme kararı aldık. Şimdi en son aya geldik. 20 Haziran'da paranın tamamını ödemiş olacağız. 14.5 katrilyon ödenmiş olacak" diye konuştu. Göreve geldiklerinden bu yana İmarzedelere de 6.5 katrilyon lira ödendiğini anlatan Erdoğan, kalan 2 katrilyon liranın da 2007 yılına kadar ödenmiş olacağını bildirdi. "Bunlar var ya, hani şu muhalefet. Anasıyla yavrusuyla parlamento içi parlamento dışı. Bu muhalefet 'AK Parti IMF'nin uşağı' diyor" diye konuşan Erdoğan, AK Parti'nin bu millete hizmet etmekten başka herhangi bir derdi olmayan bir parti olduğunu söyledi. AK Parti'ye uşaklık isnat edenlerin önce kendilerine bakması gerektiğini ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin IMF'nin kurucu ortağı olduğunu ve kuruluşundan bu yana birçok anlaşma yapıldığını bildirdi. İktidara geldiklerinde IMF'ye olan borcun 23.4 milyar dolar olduğunu hatırlatan Erdoğan, DSP, ANAP, MHP, DYP ve CHP'nin IMF'ye borçlandığını belirtti. AK Parti iktidarında bu borcun 11 milyar dolara indirdiklerini dile getiren Erdoğan, "23.4 milyar dolar nerede, 11 milyar dolar nerede?" diye sordu. Erdoğan, hükümet kurulduğunda Merkez Bankası kasasında 26 milyar dolar olduğunu ancak şu an brüt 60 milyar dolar bulunduğunu açıkladı. 90 katrilyon lira paranın üzerine para bina ettiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Bizim petrol kuyularımız mı vardı? Bir yerden birileri bir şey mi getiriyor? Hayır. Kaynağımız Türkiye'dir, AK Parti'dir dedik ve bunu gösterdik. Biz millete güveniyoruz, milletimiz de bize güvensin" şeklinde konuştu.

Artık hortumcuların hortumunun kesildiğini zaman zaman çıkan çatlak seslerin de hortumların kesilmesi nedeniyle çıktığını belirten Başbakan Erdoğan, "Bazı alışkanlıklar vardır, ezberleri vardır. Bu alışkanlıkları, ezberleri bozuldu. Rahatsızlıkları bundan. Biz sessiz yığınların sesi, kimsesizlerin sesi olarak geldik. Yolculuğumuzu böyle devam ettireceğiz" dedi.

"FAİZLER YENİDEN YERİNE OTURUR"

Muhalefete 'Sizin döneminde gecelik faizler yüzde 8 binlerde değil miydi?' diye soran Başbakan Erdoğan, muhalefetin hangi yüzle çıkıp konuştuğunu anlayamadığını söyledi. 3 Kasım'dan sonra iktidara geldiklerinde Türkiye'nin iç borçlanma faizinin yüzde 69 olduğunu, şimdilerde bu rakamın yüzde 17'ler seviyesinde bulunduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, son dönemdeki dalgalanmayı değerlendirdi. Erdoğan, faizlerdeki yükselişe değinerek, "Bugünlerde bazı sesler çıkıyor. Kötü alıştılar çünkü. 13.5'e kadar indirmiştik. 3.5 puan yükseldi diye ses çıkarıyorlar. Ülkenin iyi gidişini hazmedemiyorlar. Şunu iyi biliniz ki ekonomimiz sağlam zeminde evelallah. Dünyadaki konjonktürel gelişmeler nedeniyle birkaç puan oynayabilir. O sıkıntılı dönemler geride kaldı. Programımıza uyacağız, mali disiplin taviz vermeyeceğiz. Emin adımlarla geleceğe yürüyeceğiz. Şu anda 17 olan faiz yine yerini bulur. Bu işi biz eninde sonunda yerine oturturuz. Yeter ki el ele, bir ve beraber olalım, dayanışma içinde olalım. Birliğimiz, dirliğimizdir" diye konuştu. Enflasyonu yüzde 30 seviyesinden tek haneli rakamlara indirdiklerini anımsatan Erdoğan, ancak bugünlerde bir oynama olduğunu söyledi. Erdoğan enflasyondaki artışı eleştirenlere tepki göstererek, "Mal bulanlar var ya. Mağribi demeyeyim ayıp olmasın diye. Biz planımızı programımızı ona göre yapıyoruz" dedi. Muhalefetin yurtdışı ve yurtiçi gezilerini eleştirmesine de cevap veren Erdoğan, "Neresi gerekiyorsa oraya gideceğiz. Fakat dayanamazlar. Diyorlar ki, 'Bir başbakan bu kadar dolaşmaz ki'. Eee ne yapar? Dünyada böyle. Bu anlayış hiçbir gelişmiş ülkede yok. İlkel kavimlerde, ilkel anlayışlarda var ancak. Bizde de bu anlayışta olanlar var. Bir şirket patronu bile malını, ürününü pazarlamak için dünyayı fellik fellik dolaşır. Siz de ülkenizi ürünleriyle tanıtacaksınız" diye konuştu.

Hükümetin eğitim, sosyal güvenlik ve sağlık alanında hayata geçirdiği uygulamaları da ayrıntılı bir şekilde anlatan Başbakan Erdoğan, CHP'nin 'Sosyal Güvenlik Reformu'na yönelik eleştirilerine sert tepki gösterdi. Erdoğan, "SSK'da ilaç kuyruğuna girmeyen bilmez, Erdoğan kuyruğa giriyor. Farkımız bu. İş bilenin, kılıç kuşananındır. Bu böyle biline" dedi. Hükümet olarak icraatları hayata geçirirken önlerine bazı engeller çıktığını, ancak bütün güçlerini kullanarak bu adımları attıklarını belirten Erdoğan, halka huzur ortamını hazırlamanın kendilerinin görevi olduğunu söyledi. Genel Sağlık Sigortası'na muhalefetin 'Bu kadar yüksek maliyeti devlet nasıl karşılar?' diye karşı çıktığını hatırlatan Erdoğan, CHP'ye, "Biz bunun hesabını yaptık, merak etmeyin. Bunlar alışmışlar geçmişte. İnsanın sağlığı hiçbir bedelle ölçülemez. Kanuni 'Olmaya devlet bu cihanda bir nefes sıhhat gibi' ve Şeyh Edebali'nin 'İnsanı yücelt ki devlet yücelsin' sözleri de bir nefes sıhhatin devlete değişilemeyeceğini gösteriyor. Bunların böyle derdi yok. Bizim politikamızın temel ekseninde insan var. Biz fildişi kulelerden halkımıza bakmıyoruz, halkımızın içinden Türkiye'ye, dünyaya bakıyoruz" şeklinde seslendi.

Başbakan Erdoğan konuşmasında, TÜSİAD, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz başta olmak üzere hükümetin AB politikasını eleştiren çevrelere de cevap verdi. AB yolundaki kararlılıklarının devam ettiğini dile getiren Başbakan Erdoğan, "Rehavet yok. Birileri 'Onurumuzu veriyorlar' diyorlar. Hayır, bugüne kadar kimse bizim durduğumuz kadar onurlu durmadı. Bu kadar açık konuşuyorum. 'Türkiye-AB ilişkileri kopmuştur' diyen bazı eski siyasetçiler şimdi bizi AB'ye şikayet ediyorlar. Siz bu yolda hangi adımı attınız? Konuşmaya hakkınız var mı? Siyaseten bunlar emekliye ayrılınca, sandığa gömülünce şimdi orada konuşmaya başladılar. Kendilerine pazar arıyorlar" tepkisini gösterdi. Erdoğan ayrıca, Esenboğa Yolu Projesi'nin en geç 29 Ekim 2006 tarihinde bitirileceğini de açıkladı. 4 ay sonra Ankara'nın modern bir görünüme kavuşacağını belirten Erdoğan, Esenboğa Yolu'nun ve çevresinin havasının değişeceğini söyledi. Herkesi sabırlı olmaya davet eden Erdoğan, yılların tahribatını gidermeye çalıştıklarını kaydetti. Erdoğan, konuşmasının sonunda partililerle birlikte 'Beraber yürüdük biz bu yollarda' şarkısını söyledi.

Kaynak: İHA