Ankara: ABD'nin Terörle Mücadele Özel Koordinatörü Ralston Başbakanlık'ta

Ankara: ABD'nin Terörle Mücadele Özel Koordinatörü Ralston Başbakanlık'ta

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Terör Örgütü PKK ile Mücadele Konusunda Atadığı Özel Koordinatör Emekli Hava General Joseph Ralston'u Kabul Etti.

Ankara: ABD'nin Terörle Mücadele Özel Koordinatörü Ralston Başbakanlık'ta

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin terör örgütü PKK ile mücadele konusunda atadığı Özel Koordinatör Emekli Hava General Joseph Ralston'u kabul etti.

Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşen görüşme 45 dakika sürdü. Görüşmenin ardından gazetecilere kısa bir açıklama yapan Ralston, Türkiye'de üst düzeyde kapsamlı görüşmeler yaptığını söyledi. Diyarbakır'da dün akşam terörist saldırısında hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Ralston, "Gerçekten korkunç bir saldırı ve üzerinde çalışmamız gereken sorunun da ne kadar derin olduğunu gösteriyor" diye konuştu. PKK ile mücadelede ABD'nin özel temsilcisi olarak görevinin; emekli orgeneral Edip Başer, Türk yetkilileri ve Irak hükümeti ile PKK'ya karşı alınabilecek tedbirleri ortaya koymak olduğunun altını çizen Ralston, bu tedbirlerin etkin olmasını istediklerini ve derhal yapılması gerektiğini kaydetti. Ralston, "Bu problemi bir an önce çözmeyi dört gözle bekliyoruz" dedi.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Ralston, öncelikli görevinin emekli orgeneral Başer ve Irak hükümeti ile çalışmak olduğunu söyledi. Tedbirler alacaklarını, bu tedbirlerin bazılarının gözle görülebilir olacağını, bazılarının ise gözle görülmeyeceğini dile getiren Ralston, Türk halkının somut sonuç görme ihtiyacını anladığını vurguladı. Ralston, bir televizyon kanalında dile getirdiği 'PKK'ya karşı en çok çare silah kullanmaktır' sözlerinin hatırlatılması üzerine de, şunları söyledi:

"Bu sorunun içinde birkaç soru vardı. Öncelikle şunu söyleyim, dünyadaki her ülke, terörist tehdit altında yer almaktadır. Türkiye içerisinde bu tehdit çok önemlidir. Türkiye ve Türk halkı için PKK ile mücadelenin çok önemli olduğunu anlıyorum. PKK ile mücadele çok önemli bir husus. Sizin televizyonda gördüğünüz açıklama, bir soruya cevaptı. Soru da 'ne zaman, nerede, nasıl ve hangi koşulda askeri gücün kullanılması' idi. Bu soruya askerler şu şekilde cevap verir. Askeri güç kullanımı yapılacak en son çare olmalıdır. Şu anda görüşülebilir durumda. Bu yüzden de ben Irak hükümeti ve Türk yetkililerle alınacak en iyi tedbirler hakkında görüşeceğim."

Kaynak: İHA