Ankara: AB'nin Milyonlarca Euro Hibeli Kültür Programının Tanıtımı

Ankara: AB'nin Milyonlarca Euro Hibeli Kültür Programının Tanıtımı

Avrupa Komisyonu'nun Programlarından Olan ve Milyonlarca Euro Hibeli 'Kültür 2000' ve 'Kültür 2007' Programları, Düzenlenen Basın Toplantısıyla Tanıtıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, Bütün Sivil Toplum Kuruluşlarını Fondan Yarrlanmaları İçin Proje Yapmaya Çağırdı.

Ankara: AB'nin Milyonlarca Euro Hibeli Kültür Programının Tanıtımı

Avrupa Komisyonu'nun programlarından olan ve milyonlarca Euro hibeli 'Kültür 2000' ve 'Kültür 2007' programları, düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, bütün sivil toplum kuruluşlarını fondan yarrlanmaları için proje yapmaya çağırdı.

Swiss Otel'de düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan İsen, Avrupa Birliği (AB) ile yapılan çalışmaların projeler üzerinden yürütüldüğünü söyledi. AB'nin kültür alanında hibe olarak verdiği fonda Türkiye'nin proje konusunda yetersiz olduğunu söyleyen İsen, bütün sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunarak proje üretmelerini istedi. Türkiye'nin her sene bu fona ödediği paradan daha az miktarde fondan para kazandığını belirten İsen, "Üzülerek ifade etmek isterim ki ülkemiz, bazı alanlarda gerektiği gibi bu fonlardan yararlanamamaktadır, proje sunulmamaktadır. Biz, havuza ödediğimiz paradan daha az fondan para alıyoruz. Türkiye adeta başka ülkelerin projelerini finanse etme durumundadır. Proje yapmak, proje üretmek ve bunu sürdürmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Bunu mutlak suretle öğreneceğiz. Ne kadar önce öğrenirsek, ne kadar çabuk öğrenirsek, Türkiye bu fondan daha fazla istifade edecek" diye konuştu. Gelecek projelere yardımcı olacaklarını belirten İsen, bakanlık olarak ilgilenenlere cevap vermeye hazır olduklarını söyledi.

İsen'in konuşmasının ardından Kültürel İrtibat Noktası Sorumlusu Mesut Özbek projeyi anlattı. Kültür 2000 ve Kültür 2007 programlarının bütçesinin 7 yıl için 352 milyon Euro olduğunu belirten Özbek, genel amacın programa dahil olan ülkelerin sanatçıları, kültür uygulayıcıları ve kültür kurumları arasındaki işbirliğininin geliştirilmesi, ortak kültürel miras temeline dayanan ve üye devletler arasında paylaşılan kültürel alanın genişletilmesi olduğunu söyledi.