Ankara: AB Müzakerelerinin Askıya Alınması Önerisi

Ankara: AB Müzakerelerinin Askıya Alınması Önerisi

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, AB Komisyonu'nun Türkiye'nin Limanların Rumlar'a Açmadığı Gerekçesiyle 8 Müzakere Başlığının Askıya Alınması Yönündeki Tavsiye Kararını Değerlendirerek, "Türkiye, Hiç Olmazsa Bundan Sonra Onurlu ve Dik Bir Duruş Göstermelidir. AB'deki Haklarından Vazgeçmeden AB'ye Mahkum ve Mecbur Olmadığını, AB Dışında Başka Dünyalar da Bulunduğunu Ortaya Ko...

Ankara: AB Müzakerelerinin Askıya Alınması Önerisi

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, AB Komisyonu'nun Türkiye'nin limanların Rumlar'a açmadığı gerekçesiyle 8 müzakere başlığının askıya alınması yönündeki tavsiye kararını değerlendirerek, "Türkiye, hiç olmazsa bundan sonra onurlu ve dik bir duruş göstermelidir. AB'deki haklarından vazgeçmeden AB'ye mahkum ve mecbur olmadığını, AB dışında başka dünyalar da bulunduğunu ortaya koymalıdır" dedi.

Sezer yaptığı yazılı açıklamada, AB Komisyonu'nun Türkiye ile müzakerelerin 8 fasılda açılmaması, diğer fasılların da kapanmasının engellenmesi yolunda aldığı kararın, müzakere sürecinin kesilmesi anlamına geldiğini ifade etti. Kararın haksız olduğunu ancak sürpriz olmadığını belirten Sezer şunları kaydetti:

"Sorumlu hem güvenilmez, haksız politikalarıyla AB, hem dayatmalara boyun eğen AKP İktidarı'dır. AKP Hükümeti, 2004 Brüksel Zirve Belgesi'yle, Türkiye'nin limanlarının ve havaalanlarının Rumlara açılmasını öngören ve fiilen Rumların Kıbrıs'ın tek temsilcisi olarak kabul edilerek KKTC'nin varlığının inkarı anlamına gelen Gümrük Birliği Ek Protokolü'nü imzalayacağını kabul etmiş ve daha sonra da imzalamıştır. O zaman Sayın Başbakan ve AK Parti yöneticileri yapılan tüm uyarılara kulak tıkamıştır. Sonunda, AK Parti'nin AB sürecinde Türkiye'yi getirdiği nokta hayal kırıklığıdır. Türkiye, hiç olmazsa bundan sonra onurlu ve dik bir duruş göstermelidir. AB'deki haklarından vazgeçmeden AB'ye mahkum ve mecbur olmadığını, AB dışında başka dünyalar da bulunduğunu ortaya koymalıdır."