Ankara: 2007 Yılı Bütçe Müzakereleri

Ankara: 2007 Yılı Bütçe Müzakereleri

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Milli Savunma Bakanlığı'nın 2007 Yılı Bütçesinin Görüşmeleri Sürüyor. Görüşmelerde Söz Alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Şükrü Elekdağ, ABD'nin Bölgedeki Tutumunun Terör Örgütüne Can Üflediğini Savundu.

Ankara: 2007 Yılı Bütçe Müzakereleri

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Milli Savunma Bakanlığı'nın 2007 yılı bütçesinin görüşmeleri sürüyor. Görüşmelerde söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Şükrü Elekdağ, ABD'nin bölgedeki tutumunun terör örgütüne can üflediğini savundu.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün sunuş konuşmasının ardından söz alan CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ, Türkiye'nin ağır tehditler altında olduğunu ileri sürdü. Irak'ın kuzeyinde Kürt devleti kurulmasının Barzani tarafından ilan edildiğine dikkati çeken Elekdağ, bu devletin, Türkiye'deki Kürtler'le birleşerek denizlere açılmayı hedeflediğini söyledi. Elekdağ, "Kıskaç altına alınan Türkiye'de, Cumhuriyet'in kuruluşundan beri en ağır tehditler oluştu. Türkiye'nin kırmızı çizgileri silinmiş, yenileri oluşturulmamıştır. Güneydoğu sorunu olarak nitelendirilen sorun, bir PKK sorunu niteliği kazanmıştır. 1 Mart tezkeresinin reddedilmesinden sonra ABD'nin tutumu, terör örgütü PKK'ya can üflemiştir, ülkemizdeki fanatik Kürtçülüğü azıtmıştır. Kuzey Irak'ta bağımsız Kürt devleti kurulması Amerika'nın, İsrail'in işine geliyor. Kürt devleti, varlığını sürdürebilmesi için ABD'ye mecburdur. Bunun için de ABD'nin her isteğini yerine getirmektedir. ABD, Kürt devleti kurulması halinde kendisine çıkacak faturanın bir bölümünü Türkiye'ye ödetmek istiyor. Hükümet; Türkiye'nin güvenliği, toprak bütünlüğü açısından bir strateji oluşturmalı. Ulusal bir plan son derece önemlidir" dedi.

Elekdağ, biran önce Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bölgesel kalkınma planı oluşturulması gerektiğini, bunun yapılmaması halinde tehlikelerin bertaraf edilemeyeceğini ifade etti.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu da, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyadaki gelişmelerin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) önemini giderek artırdığını vurgulayarak, bütün uluslararası gelişmelerin Türkiye'nin aleyhinde olduğunu ifade etti. Kumkumoğlu, Ortadoğu projeksiyonu nedeniyle TSK'nın korunması ve hassas olunması gerektiğini belirterek, TSK'yı yıpratacak hareketlerden kaçınılmasını istedi.

CHP Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek ise, TSK'nın denetlenmesine ilişkin Sayıştay Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının CHP tarafından engellendiği yönünde iddialar olduğunu ifade ederek, "Biz CHP olarak TSK'nın denetlenmesine karşı değiliz. Sayıştayda kadrolaşmaya ve siyasallaşmaya gidilmesine karşıyız. Her kurumun denetiminden yanayız" ifadelerini kullandı.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Osman Seyfi ise, Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılış sürecinde yaşananların bugün de yaşandığını belirterek, olaylar ve tarihin tekerrür ettiğini söyledi. Bulgaristan ve Yunanistan gibi birçok ülkenin Osmanlı'dan koparılma sürecini anlatan Seyfi, "Osmanlı döneminde, Hıristiyan devletleri Osmanlı'ya devamlı baskı yapmıştır. Bu baskıların adı reform olmuştur. Reformlar, Osmanlı topraklarında yaşayan azınlıklara belli hakların verilmesiyle başlamış, özerlik ve tam bağımsızlıkla sonuçlanmıştır. Kuzey Irak'ta bu devlet (Kürt devleti) kuruldu, bayrağı da parlamentosu da var. Kuruluş aşaması tamamlandı. 11-12 vilayetimizi içine alan büyük Kürdistan haritaları duvarlarda asılı, askerlerin elinde. Son yıllarda çeşitli kültürel haklar verildi, hangi taleplerinden vazgeçtiler? Bölmek istedikleri vatan bizim vatanımızdır. Milletin ekmeğinin yarısını alsanız bir şey demez, yeter ki bu vatanı böldürmeyin. Düşünce özgürlüğü adı altında gazetelerde, terör örgütü PKK konusunda kimlerin muhatap olacağı yazılıp çizilmeye başlandı. Ülke güvenliği, uluslararası ittifaklara terk edilemez. Ekonomik yapınız ve silahlı kuvvetleriniz güçlüyse hakkınızı alırsınız" diye konuştu.

Seyfi, Emekli General Osman Pamukoğlu'nun 15 yıl önceki imkanlara ilişkin beyanatlarına dikkat çekerek, ordunun en modern silahlara sahip olması gerektiğini ve bundan fedakarlık yapılmayacağını belirtti.