Ankara: 2007 Yılı Bütçe Müzakereleri

Ankara: 2007 Yılı Bütçe Müzakereleri

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Huhubat Prim Desteklerinin Yarından İtibaren Ödenmeye Başlanacağını Açıkladı.

Ankara: 2007 Yılı Bütçe Müzakereleri

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, huhubat prim desteklerinin yarından itibaren ödenmeye başlanacağını açıkladı.

TBMM Genel Kurulu'nda Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Çevre Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Özel Çevre Koruma Kurumu'nun bütçeleri kabul edildi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, milletvekillerinin sorularına verdiği cevapta, narenciye üreticileri ile ilgili kısa, orta ve uzun vade projeler gerçekleştirdiklerini belirterek, "Kısa vadede pazar imkanların artırmak için bizim bir takım ödemelerimiz, desteklerimiz var. Miktarını söylemeyeyim. İkincisi, orta vadede bu sene başlattığımız kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi çerçevesinde özellikle narenciyede de işleme muhafaza etme, soğuk hava ambalajlama tesisi kurulduğunda bunları hibe yoluyla destekliyoruz. Kalıcı olarak, uzun vadede narenciyenin önündeki engelleri kaldırmak. Türkiyede üretilen narenciye çeşitleri 2 milyon 400 bin ton civarında, 400 bini ithal ediliyor. Meyve bahçelerinin yenilenmesi projesi yürütüyoruz. Bu şekilde bahçe tesis edecek olan bahçelere ari fidan kullandıklarında dekor başına 300 YTL, standart fidanla yaptıklarında da 250 YTL destek veriyoruz. Bu şekilde pazar talebine uygun meyve bahçelerinin yenilenmesi, piyasanın talebine uygun yapılması sağlanacaktır. Köklü bir çözümdür. Bu 10-15 sene önce yapılmış olsaydı bunu bugün yaşamamış olacaktık" diye konuştu.

Bakan Eker, hububat destek ödemelerinin de yarından itibaren başlayacağını ve toplam rakamın 121 trilyon olduğunu bildirdi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ise, bakanlığı ile ilgili milletvekillerinin sorularına cevap verirken, "Türkiye 20 milyar dolar turizm gelirine sahipse, Rahmetli Özal'ın ileri görüşlülüğü ile bu alanda çığır açılmıştır. Biz de onu takip ediyoruz" dedi.

Kaynak: İHA