Ankara: 2007 Yılı Bütçe Müzakereleri

Ankara: 2007 Yılı Bütçe Müzakereleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Hükümet Olarak Türkiye'nin Enerji Dünyasında Önemli Bir Aktör, Edilgen Bir Ülke Değil Etken Bir Ülke Olması İçin Çalıştıklarını ve Bunu Önemli Ölçüde Sağladıklarını Belirterek, "Doğalgaz ve Petrol Gibi Yakıtlar Açısından Çeşmenin Başında Olmak İstiyoruz. Doğalgaz ve Petrol, Bir Dış Politika Enstrümanı Olarak, Silah Olarak Kullanılıyor" Dedi.

Ankara: 2007 Yılı Bütçe Müzakereleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, hükümet olarak Türkiye'nin enerji dünyasında önemli bir aktör, edilgen bir ülke değil etken bir ülke olması için çalıştıklarını ve bunu önemli ölçüde sağladıklarını belirterek, "Doğalgaz ve petrol gibi yakıtlar açısından çeşmenin başında olmak istiyoruz. Doğalgaz ve petrol, bir dış politika enstrümanı olarak, silah olarak kullanılıyor" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda Enerji Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün 2007 yılı bütçeleri kabul edildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bakanlığının 2007 yılı bütçesiyle ilgili eleştiri ve görüşler üzerine Genel Kurul kürsüsünden yaptığı değerlendirmede, enerji konusunda Türkiye'nin gelecek 50 yılını şekillendiren tarihi adımlar attıklarını belirterek, enerjinin dostlukları düşmanlıkları, sınırları, geleceği şekillendiren bir konu olduğunu ifade etti. Hükümetlerinin diğer alanlarda olduğu gibi enerjide de gelecek planlaması yaptığını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, "Ya kaynak coğrafyasında olacaksınız ya geçiş coğrafyasında olacaksınız. Biz kaynak coğrafyası olarak da ümitliyiz. Çalışmalarımız var. Ancak bunu ispat etmek durumundayız. Geçiş coğrafyası oluşturma çabalarımız var" ifadelerini kullandı. Geçiş coğrafyası konseptini haritada da gösteren Bakan Güler, bu projenin en önemli ayağının Bakü-Tiflis-Ceyhan hattı olduğunu kaydetti. Buradan şu ana kadar 1 milyon ton petrol aktığını belirten Güler, "Ceyhan, önemli bir petrol merkezi olma durumundadır. Emeği olan herkese teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Diğer bir ayağın da doğalgaz konusunda Şah Deniz Projesi olduğunu belirten Bakan Güler, bu hattın Yunanistan üzerinden İtalya'ya kadar uzanan bölümünde 15 Temmuz'da ilk doğalgazın verileceğini, ilk etapta 250 milyon metreküp doğalgaz geçişi sağlanacağını söyledi. Şu anda Meriç Nehri'nin altının geçildiğini, 700 metrelik bir bandın nehrin altından geçildiğini, çeltik paralarının her ihtimale karşı çiftçilere ödendiğini söyleyen Bakan Güler, "Şimdiden Yunanistan ve İtalya dışında Balkan ülkeleri bu projeye katılmak istiyor" ifadelerine yer verdi.

Bakan Güler; Cezayir, Rusya ve Norveç'ten Avrupa'nın gaz aldığını, kaynakların çoğaltılmak istendiğini, 4. proje olarak da Nabuko Projesi'nin hayata geçirilmeye başlandığını, bunun içinde Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya bulunduğunu belirterek, bu hattan da 30 milyar metreküp doğalgaz geçeceğini kaydetti. Bu projeler hakkında "AB'deki en önemli kozlarımızdan bir tanesi" değerlendirmesinde bulunan Bakan Güler, buna elektriğin de eklendiğine dikkat çekti. 'Avrupa Elektrik Network'üne Türkiye'nin bağlanacağını bildiren Bakan Güler, amacın Türkiye'nin enerji dünyasında önemli bir aktör, edilgen bir ülke değil etken bir ülke olması olduğunu, bunu önemli ölçüde sağladıklarını da belirterek, "Doğalgaz ve petrol gibi yakıtlar açısından çeşmenin başında olmak istiyoruz. Doğalgaz ve petrol, bir dış politika enstrümanı olarak, silah olarak kullanılıyor" diye konuştu.

Yine Mısır'dan gelen ve Arap doğalgazı olarak belirtilen, Tunus'ta ve Suriye'de 350 kilometrelik hattın tamamlanması halinde Türkiye'nin enerji çeşitliliğini arttıracağını söyleyen Bakan Güler, Türkiye'nin 3 doğalgaz, 3 petrol hattıyla önemli bir merkez olacağını ifade ederek, "Elektriği saymıyorum. İsrail ile mutabakata vardığımız şimdiye kadar uygulanmamış bir mühendislik uygulaması. 4 ayrı kalemi aynı zarf, boru içinde; petrol, doğalgaz, su, elektrik. Buna bir de fiber optiği ekleyebiliriz. Bu da 5. kalem. Buna da var gözüyle akıyoruz" ifadelerini kullandı.

Doğalgazda Türkiye'nin ilgili ülkelerden indirim aldığını söyleyen Bakan Güler, "Yüzyılın kralı petroldü. Bu petrole doğalgaz geliyor. Anayasayı düzeltebiliyorsunuz ama uluslararası anlaşmayı düzeltemiyorsunuz. Bunu kuvvetli argümanlarla tahkimlerle bunu sürdürüyoruz. Bunu yapmamış olsaydık doğalgaza dayanılmaz şekilde ödemeler yapmak durumundaydık. Doğalgazda ve elektrikte biz AB'nin en ucuz doğalgaz ve elektriğini kullanan ülkeyiz. Bunu herkese ispat edebiliriz. Eskiyle yeniyi karıştırmamak lazım. Rakamlar meydanda" dedi.

Bakan Güler, muhalefetin itirazları üzerine, yaptıkları işlerin kravatla, sıcak odada neskafe içerek olmadığını söyleyerek, şöyle konuştu:

"Türkiye'yi dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına sokacağız. 'İsterseniz gelip grubunuza anlatayım' dedim. Bu olay milli bir meseledir. Sizin torunlarınız da, çocuklarınız da bu parlak Türkiye'de yaşayacak. Bu iş teknik bir iştir. Buraya 35 senemi verdim. Masanın her tarafında oturdum. Türkiye'de bilime dayalı bir siyaset geleneği yok. Biz şu anda zihniyet değişimi yaşıyoruz. Eski usullerle gitseydik, yap-işlet-devretlerle, alım garantileriyle giderdik. Bunu yerli kaynaklarla yapıyoruz. 1 milyon 120 bin elektrik kaçağı yakaladık. Verimli çalışmasaydık 4 sene görev zararı ilan etmeden, 4 sene elektriğe zam yapmadan gitmezdik."

Kaynak: İHA