Ankara: 2007 Yılı Bütçe Müzakereleri

Ankara: 2007 Yılı Bütçe Müzakereleri

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Konya Numune Hastanesi'nde Bir Erkek Hastanın Testis Ultrasonunun Türbanlı Sağlık Çalışanlarınca 'Erkek Olduğu' Gerekçesiyle Çekilmediği Yönündeki Haberlere Sert Tepki Gösterirken, "Bu Haberler Ülkenin Gündemini 2 Gün Meşgul Ederken Hangi Gerçeğin Arkasında Bu Çabanın İçindeyiz?" Diye Sordu. Bakan Akdağ, Olayın Müşfettişlerce Soruşturulduğuna Dikkat Çekerken, "Bunu So...

Ankara: 2007 Yılı Bütçe Müzakereleri

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Konya Numune Hastanesi'nde bir erkek hastanın testis ultrasonunun türbanlı sağlık çalışanlarınca 'erkek olduğu' gerekçesiyle çekilmediği yönündeki haberlere sert tepki gösterirken, "Bu haberler ülkenin gündemini 2 gün meşgul ederken hangi gerçeğin arkasında bu çabanın içindeyiz?" diye sordu. Bakan Akdağ, olayın müşfettişlerce soruşturulduğuna dikkat çekerken, "Bunu soruşturuyoruz. Hata ultsrasonu çekmeyen de olabilir, bütün bu işleri kamuoyuna yansıtan arkadaşlarımızda da olabilir. Bütün bunlar teftiş sonucunda ortaya çıkacak. Bu hastahanede yaptığımız incelemeler, türbanla çalışan bir personelin olmadığını bize gösterdi. Zaten böyle bir şey mümkün değil. Olayın ne olduğundan çok ne yansıtıldığı, insanların kafalarında neler oluşturulmak istendiği önemli" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda Sağlık Bakanlığı, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün 2007 yılı bütçeleri ele alınarak, kabul edildi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlığının bütçesiyle ilgili eleştiri ve görüşleri cevaplandırmak üzere Genel Kurul kürsüsünde yaptığı açıklamada, son 4 yılda sağlıkta önemli iyileştirmelerin yapıldığını belirtti ve artık hizmetlerin kırsal alanlara kadar ulaştığını ifade etti. Bakan Akdağ, 2007 yılından itibaren bütün kırsala 112 acil servis hizmeti verileceğini açıkladı.

Bakan Akdağ, sağlıkta dönüşümde gerçekleştirilen sağlıkta tek çatı, ilaç alımında kolaylık, aşılama gibi bir çok konunun artık konuşulmadığını ifade ederek, "Hastane kapılarından muayene odalarına vatandaşımız girmeye, sigorta hastanelerinin o izbe köşelerinden eczaneye gidip ilacını alma imkanına kavuşmuştur. Bundan sonra bize düşen bir 5 yıl daha bu sisteme sıkı sıkı sarılmak ve vatandaşın aldığı hizmeti devam ettirmek" ifadelerini kullandı.

Bakan Akdağ, hekim sayısının Türkiye'de yetersiz olduğunu belirterek, "Ülkemizde hekim sayısı çok yetersiz. Bunu inkar etmenizin anlamı yok. Mevcut tıp fakülterinin kapasitesini artırarak, yeni açılanları öğrenci alımıyla zenginleştirerek vatandaşımıza bu hizmeti vermeli. Son 4 yıl içerisinde tıp falkültesine giriş puanlarının hep yükseldiğini göreceksiniz. Bütün kontenjanlar doluysa benim liseyi bitirmiş gencim nerede okuyacak? Siz önünü açacaksınız, okusun da milletine hizmet etsin" diye konuştu.

Konya Numune Hastanesi'nde bir erkek hastanın testis ultrasonunun türbanlı sağlık çalışanlarınca 'erkek olduğu' gerekçesiyle çekilmediği yönündeki haberlere sert tepki gösteren Akdağ, "Bu haberler ülkenin gündemini 2 gün meşgul ederken hangi gerçeğin arkasında bu çabanın içindeyiz?" diye sordu. Bakan Akdağ, olayın müşfettişlerce soruşturulduğuna dikkat çekerken, "Bunu soruşturuyoruz, hata ultrasonu çekmeyen de olabilir, bütün bu işleri kamuoyuna yansıtan arkadaşlarımızda da olabilir. Bütün bunlar teftiş sonucunda ortaya çıkacak. Bu hastahanede yaptığımız incelemeler, türbanla çalışan bir personelin olmadığını bize gösterdi. Zaten böyle bir şey mümkün değil. Olayın ne olduğundan çok ne yansıtıldığı, insanların kafalarında neler oluşturulmak istendiği önemli" ifadelerine yer verdi.

Akdağ, kimsenin hiçbir şekilde sağlık hizmeti alması konusunda ayrımcılığa tabi tutulmadığını ifade etti. Akdağ, "İnsanımıza başörtülü, başörtüsüz, Müslüman, Hristiyan, şu etnik kültürden, bu etnik kültürden, hepsini insan bilerek, hepsini insan olduğu için aziz bilerek, bundan böyle de daha iyi sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz. Böyle bir program yürütüyoruz. Böyle bir programa insanımız layıktır. Meseleyi büyük bir hassasiyetle ele alarak, Sağlıkta Dönüşüm Programı'nı yürütüyoruz. Ebesinden hemşiresine, doktorundan sağlık personine özellikle bütün sağlık çalışanlarına teşekkürü bir borç biliyorum" dedi.

İçişleri Bakanı Aksu, görüşmelerin sonunda soru cevap bölümünde milletvekillerinin sorularını cevaplandırırken, bir soru üzerine terör mağdurları için komsiyonlarca belirlenen ve anlaşma sağlanan dosyalar için toplam 170 milyon 769 bin YTL ödendiğini, 67 milyon 922 bin YTL için Maliye Bakanlığı'ndan talepleri olduğunu, bu ayın sonu veya Ocak ayı içinde geri kalan paraların ödenmiş olacağını bildirdi.

Köye dönüş ve rehabilitasyon çalışması konusunda da önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Bakan Aksu, bu vatandaşlar için önemli kaynaklar sağlandığını, köylerin altyapı olarak iyilişterilmeye çalışıldığını, bugüne kadar da 124 bin 36 hanenin köyüne geri dönüş yaptığını kaydetti. Bakan Aksu, bunun için 49 milyon 912 bin 558 YTL ayni, 10 milyon 162 bin 532 nakdi öde yapıldığını ifade etti.

ROJ TV ile ilgili Türkiye'nin üzerine düşeni başbakanından ilgili bakanlarına kadar yaptığını ve bu ülkeye bu TV'nin terör örgütünün yayın organı olduğunun anlatıldığını belirten Aksu, "ROJ TV'nin kime hizmet ettiğini, nasıl PKK-KONGRA GEL'in yayın organı olduğunu bildiriyoruz, gayretli ve şiddetli bir çalışma içindeyiz" dedi.

İnsan kaçakçılığı ve organize suçlarla ilgili ise Bakan Aksu, "Bugün insan kaçakçılığı, göçmen kaçakçılığı organitazörleri rotalarını değiştirmişlerdir. Dıştaki kara sularından Karadeniz'in kuzeyinden, Akdeniz'in güneyinden götürmeye çalışıyorlar. 5 binin üzerinde organizatör yakalanmış. Bu sadece Sahil Güvenlik'in yakaladığı" diye konuştu.

Kaynak: İHA