Ankara: 2007 Yılı Bütçe Müzakereleri

Ankara: 2007 Yılı Bütçe Müzakereleri

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 65 Yaşında Bale Yapılamayacağını Söyleyerek, "Evet Bazı Sanatçıların Sahnede Ölmesi Lazım, Ama Bazı Sanatçıların da Evlerinde Ölmesi Lazım. 65 Yaşında da Bale Yapılmaz Arkadaş" Dedi.

Ankara: 2007 Yılı Bütçe Müzakereleri

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 65 yaşında bale yapılamayacağını söyleyerek, ''Evet bazı sanatçıların sahnede ölmesi lazım, ama bazı sanatçıların da evlerinde ölmesi lazım. 65 yaşında da bale yapılmaz arkadaş'' dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nün 2007 yılı bütçeleri kabul edildi. Komisyon üyelerinin soru ve eleştirilerini cevaplayan Koç, fazla konuşkan birisi olmadığını belirterek, ''Kısa konuştun mu 'fazla iş yapmadın' diyorlar. Ben yaptıklarımı ispat edebilirim. Ben yine de kısa konuşayım da Aydın havası olsun'' dedi. Koç, komisyon üyesi bazı milletvekillerinin kendisine 'şeyh' benzetmesi yaptığını belirtti. Bakanlığından önce gazetelerde çıkan haberlere değinen Koç, devlet tarafından gönderildiği Amerika'daki 1 yıllık eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye'ye dönüşünde kendisini yalnızca şoförünün karşıladığını anlattı. Eşinin dahi karşılamaya gelmediğini ifade eden Koç, ertesi gün gazetelerde 'Tarikat şeyhi olan Atilla Koç'u, tarikatta daha alt kademede olan İzmir Valisi ve Belediye Reisi karşıladı ve elini öptüler' yolunda haberler yayınlandığını söyledi. Koç, ''Tövbe vallahi, ne geldikleri var, ne el öptükleri. İkisi de benim mülkiyeden ağabeyim. Çocukluğumdan ve gençliğimden beri dindar bir adamım ama hayatımda ne tarikata, ne cemaate girdim. Hiçbir şeyim olmadı. Böyle bir geleneğim var benim. Atilla Koç'un geleneği bu'' diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek, Koç'un, 'sanatçılar evinde ölsün' sözünü hatırlatarak, sanatçı arkadaşlarının da Koç için 'evinde uyusun' dediklerini söyledi. Bir toplantıda, şehir tiyatrolarına bağlı bir kişinin, destek ve teşekkürlerinin ilettikten sonra 65 yaşın üzerindeki sanatçıların da çalışması için istekte bulunduğunu belirten Koç, bu istek üzerine ''65 yaşın üzerindeki sanatçıları çalıştırmamız lazım, kanun müsait değilse değiştirmemiz lazım. Ama bir bale, opera sanatının 65 yaşına kadar yapılamayacağını, emeklilikle çalışmaları arasındaki maaş farkı nedeniyle çalıştıklarını'' söylediğini belirterek, ''Evet bazı sanatçıların sahnede ölmesi lazım, ama bazı sanatçıların da evlerinde ölmesi lazım. 65 yaşında da bale yapılmaz arkadaş'' dedi.

Kaynak: İHA