Ankara: 18. Yılın Verimli İşçi-işveren, İşadamı ve İş Kadını Ödül Töreni

Ankara: 18. Yılın Verimli İşçi-işveren, İşadamı ve İş Kadını Ödül Töreni

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Küreselleşme Sürecindeki Çılgın Rekabete Ancak Verimlilikle, Ar-ge Çalışmalarıyla İnnovasyon Neticesinde Elde Edilecek Yeniliklerle ve Üstün Verimliliklerle Ayak Uydurulabileceğini Vurgulayarak, Milli Prodüktivite Merkezi'nin de (Mpm) Son Dönemlerde Bu Konuda Aktif Çalışmalarını Sürdürdüğünü Kaydetti.

Ankara: 18. Yılın Verimli İşçi-işveren, İşadamı ve İş Kadını Ödül Töreni

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, küreselleşme sürecindeki çılgın rekabete ancak verimlilikle, Ar-Ge çalışmalarıyla innovasyon neticesinde elde edilecek yeniliklerle ve üstün verimliliklerle ayak uydurulabileceğini vurgulayarak, Milli Prodüktivite Merkezi'nin de (MPM) son dönemlerde bu konuda aktif çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Bakan Coşkun, MPM tarafından düzenlenen "Yılın İşçi-İşveren, İşadamı ve İş Kadını" ödül törenine katıldı. TİSK Genel Merkezi'nde gerçekleşen törene ayrıca, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, MPM Yönetim Kurulu Başkanı Bedirhan Çelik, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar da katıldı. Burada bur konuşma yapan Bakan Coşkun, Türkiye'nin darboğazları aşarak düzlüğe çıktığını ve şimdi sürdürülebilir bir büyüme sürecinde ilerlediğini belirterek, "Bu küreselleşme sürecindeki çılgın rekabete ancak verimlilikle, Ar-Ge çalışmalarıyla inovasyon neticesinde elde edeceğimiz yeniliklerle ve üstün verimliliklerle ayak uydurabiliriz. MPM son dönemlerde bu konularda daha aktif çalışmaları ve bilim çevreleri ve kamu kesimi ile yürütüyor" dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise küresel rekabet ortamında ve özellikle de ihracatta, sadece döviz kuruyla değil, verimlilik ve kaliteyle ayakta kalınabileceğini kaydederek, "Bunları sağlayabilen işletmeler hem dış pazarda rekabet gücü kazanıyor hem de çalışanına daha yüksek refah seviyesi sağlayabilmektedir. Türkiye ortalamasında, her bir çalışan 1 saatlik çalışma sonucunda milli gelire 5 dolar katkı sağlarken, bu rakam Avrupa'da 30 dolar, ABD'de 40 dolar seviyesinde bulunmaktadır. Bu rakamlar arasındaki uçurumu sadece iş gücü verimine de bağlayamayız. Bu verimsizliğin altında mevcut yapı vardır. Yani değer yaratmayan iş süreçleri var. Mevcut iş yapımız yeterince katma değer üretememektedir. İşte burada örneklerimizi gördüğümüz yaratıcı, girişimci insanlarımızın sayesinde değer yaratmayan iş süreçleri değişecektir. Değer oluşturmayan iş süreçlerini mevcut yapıdan atmaya iş alemi olarak, özel sektör olarak, bu değişime mecburuz" diye konuştu.

TZOB Başkanı Bayraktar da konuşmasında, küreselleşen dünyada rekabet gücünün önemine değindi. Tarım sektöründe 45 milyar dolar verimlilik kaybı olduğuna dikkat çeken Bayraktar, bunun geri kazanılması sayesinde 10 yıl sonra gayri safi milli hasılanın katlanacağını söyledi. Bayraktar bunun da, akıllı ve milli politikalar uygulamakla mümkün olacağını anlattı. Verimliliği sağlarken sosyal devlet olmanın gerekliliğinin de unutulmaması gerektiğini ifade eden Bayraktar, kırsal kalkınma ile köyden göçün engellenebileceğini de kaydetti.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Coşkun konuşmasının ardından, mobilya ve ev donanımları sektörlerinde, üretim ve ihracattaki yüksek performansı nedeniyle Yılın İş Kadını seçilen Sefes Ltd. Şti. Genel Müdür Yardımcısı Şafak Çivici'ye, çeşitli sektörlerde gerçekleştirdiği üretim ve hem ulusal hem de uluslararası alandaki yüksek performansı nedeniyle Yılın İş Adamı seçilen Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Boydak'a, başta tekstil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki yüksek performansı ve Türkiye iş dünyasına yaptığı katkılar ile sosyal sorumluluk misyonunu örnek teşkil edecek şekilde yerine getirmesi nedeniyle Yılın İş Adamı seçilen Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu'na ve tarım sektörüne getirmiş olduğu yenilikler ve gösterdiği yüksek performans nedenilye Yılın İş Adamı seçilen Tarımer Zirai İşletmesi Yöneticisi Niyazi Tarımer'e ödülleri verdi.

Yılın işçi ve işverenleri ise şu isimler oldu:

"- Yılın işçisi Demir Çubuk ile işvereni Serdar Özer; Anadolu Cam Sanayi

- Yılın işçisi Ersun Işık ve işvereni Haldun Niksarlıoğlu; Nuh Çimento Sanayi A.Ş.

- Yılın işçisi Kutlay Aydın ve işvereni Hakan Çınar; 5. Ana Bakım Merkezi Komutanlığı

- Yılın işçisi Recep Eliçora ve işvereni Tanju Ünver; Türkiye Taş Kömürü Genel Müdürlüğü

- Yılın işçisi Şinasi Çakır ve işvereni Ömer Türk; 6. Ana Bakım Merkezi Komutanlığı

- Yılın işçisi Harun Bektaş ve işvereni Koray Özerk; Ford Otomotiz San. A.Ş."

Kaynak: İHA