Ankara: 18 Yaşın Altındaki Çalışanlara Yılda En Az 4 Hafta İzin

Ankara: 18 Yaşın Altındaki Çalışanlara Yılda En Az 4 Hafta İzin

TBMM Genel Kurulu'nda, Gözden Geçirilmiş Avrupa Sosyal Şartı'ndaki '18 Yaşın Altındaki Çalışanlara Yılda En Az 4 Haftalık İzin Hakkı Tanınması' Maddesi Üzerindeki Çekince Kaldırıldı.

Ankara: 18 Yaşın Altındaki Çalışanlara Yılda En Az 4 Hafta İzin

TBMM Genel Kurulu'nda, Gözden Geçirilmiş Avrupa Sosyal Şartı'ndaki '18 yaşın altındaki çalışanlara yılda en az 4 haftalık izin hakkı tanınması' maddesi üzerindeki çekince kaldırıldı.

TBMM Genel Kurulu'nda Gözden Geçirilmiş Avrupa Şartı'nın onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı görüşülüyor. Tasarının görüşmeleri sırasında AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Çelik'in imzasıyla verilen ve bir maddedeki çekincenin kaldırılmasına ilişkin önerge kabul edildi. Kabul edilen önergeye göre, Gözden Geçirilmiş Avrupa Sosyal Şartı'nın çocukların ve gençlerin korunması hakkına ilişkin maddeye konulan çekince kaldırıldı. Buna göre, çocukların ve gençlerin korunma hakkının etkili bir biçimde kullanılmasını sağlamak amacıyla '18 yaşın altındaki çalışanlara yılda en az 4 haftalık ücretli izin hakkının tanınmasını' öngören maddedeki çekince kaldırılmış oldu. Böylece önümüzdeki dönemde 18 yaşın altındaki çalışanlar, yılda en az 4 haftalık ücretli izin hakkı elde edebilecek.

Kaynak: İHA