Ankara: 17 Gezici Eğitim Aracı Yola Çıktı

Ankara: 17 Gezici Eğitim Aracı Yola Çıktı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Temel Eğitime Destek Programı Kapsamında '17 Gezici Eğitim Aracı', Milli Eğitim Müdürlükleri'ne Teslim Edilmek Üzere Yola Çıktı. 8 Minibüs, 2 Otobüs, 3 Panelvan ve 4 Kamyondan Oluşan Konvoyun Test Sürüşünü İlk Olarak Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Yaptı.

Ankara: 17 Gezici Eğitim Aracı Yola Çıktı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Temel Eğitime Destek Programı kapsamında '17 Gezici Eğitim Aracı', Milli Eğitim Müdürlükleri'ne teslim edilmek üzere yola çıktı. 8 minibüs, 2 otobüs, 3 panelvan ve 4 kamyondan oluşan konvoyun test sürüşünü ilk olarak Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yaptı.

Bakan Çelik, Temel Eğitime Destek Programı kapsamında 17 gezici eğitim aracının, Milli Eğitim Müdürlükleri'ne teslimi nedeniyle Şura Salonu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, gezici eğitim araçlarının çok amaçlı olarak dizayn edildiğini belirterek, "Araçlar için 1 milyon Euro'luk bir harcama yaptık. Bundan sonra da devamı gelecek" dedi. Bakan Çelik, gezici eğitim araçlarından okul öncesi eğitim, sağlık taramaları ve bilgi teknolojileri alanında yaralanılabileceklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın mobil okul araçları projesine ilişkin bilgi veren Çelik, bu okulların üretiminin 15 gün içerisinde biteceğini bildirdi. Bakan Çelik, Türkiye nüfusunun hareketli olmasından dolayı taşınabilir araçları tercih ettiklerini söyledi.

Törende, AB ile olan müzakere sürecine de değinen Çelik, "Medeni insanlar masadan kaçmazlar. Problemlerini konuşup bir noktada anlaşırlar. AB müzakarelerinde olumsuz bir hava olduğu zaman bundan yararlanmaya çalışanlar ortaya çıkıyor. Kimse bu havadan heveslenmesin. Ülke menfaati, kişisel olan görüşlerimizden daha önemlidir. AB ile ilişkilerimiz bundan sonra da dostane bir şekilde devam edecek" diye konuştu.

Bakan Çelik, konuşmaların ardından gezici eğitim araçlarını hizmete açmak için açılış kurdelesini kesti. Eğitim araçlarını tek tek inceleyen Çelik, bir gezici eğitim minibüsünde de test sürüşü yaptı.