Ankara: 15 Yeni Üniversiteye Rektör Atanması

Ankara: 15 Yeni Üniversiteye Rektör Atanması

TBMM Genel Kurulu'nda, Bir Süre Önce Kurulan 15 Yeni Üniversiteye Kurucu Rektör Atanmasıyla İlgili Yasa Teklifi, YÖK'ün Lehine, Komisyondan Gelen Şekli Değiştirilerek Kanunlaştırıldı.

Ankara: 15 Yeni Üniversiteye Rektör Atanması

TBMM Genel Kurulu'nda, bir süre önce kurulan 15 yeni üniversiteye kurucu rektör atanmasıyla ilgili yasa teklifi, YÖK'ün lehine, komisyondan gelen şekli değiştirilerek kanunlaştırıldı.

TBMM Genel Kurulu'nda, yeni kurulan 15 yeni üniversiteye kurucu rektör atanmasıyla ilgili yasa teklifi ele alındı. Teklif, yeni kurulan 15 üniversitenin kurucu rektörlerinin 2 yıllığına, Milli Eğitim Bakanlığı'nca belirlenen 4 profesör arasından, YÖK'ün 15 gün içinde aday sayısını 2'ye indirerek Cumhurbaşkanı'na sunmasını ve rektörün Cumhurbaşkanı tarafından atanmasını öngörüyordu. Ancak teklif, Genel Kurul'da AK Parti'nin önergesiyle değiştirildi. Bu yeni değişikliğe göre de teklif yasalaştırıldı. Buna göre, YÖK Genel Kurulu 4'te 3 çoğunlukla 6 rektör adayı belirleyerek Milli Eğitim Bakanı'na bildirecek, bakan bu sayıyı 3'e düşürdükten sonra Cumhurbaşkanı'na sunacak, Cumhurbaşkanı da 3 rektör adayından birini atayacak.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, kadro sıkıntısı çeken üniversite ve fakültelere kadro verilmesiyle ilgili çalışma yaptıklarını müjdeledi. Çelik, "Tüm üniversitelerin kadro surununu çözmek için çalışma yapıyoruz. Meclis'e kadro kanunu getireceğiz" dedi. Çelik, Eğitim Şurası'na ilişkin eleştirilere karşılık ise, en özgürlükçü şurayı yaptıklarını söyledi.

Üniversiteler, YÖK ve Eğitim Şurası'na ilişkin eleştirilere yanıt veren Çelik, "Bütün üniversitelerin kadro ihtiyaçları konusunda başbakanın isteğiyle ilgili çalışma yapıyoruz. Kadro tahsisi söz konusu olacaksa Meclis'in huzuruna getireceğiz. 'Üniversitelere yatırım ödeneği vermediniz' eleştirisi yapılıyor. 2006-2007'de 2.5 katrilyon yatırım ödeneği ayrıldı" dedi. Çelik, YÖK'le kavgalı olduklarına ilişkin eleştirilere karşılık, "Bizim kavga gibi bir niyetimiz yok. Kimseyle de kavgalı değiliz. Siyasi partilerle ilgili olarak da en küçük partiden ana muhalefete kadar hepsine rakibiz ama düşman değiliz. Düşmanlık zemininde siyasetin kimseye yararı olmaz" diye konuştu.

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay'ın, 'Didişmek, kırıp dökmek' tabirlerini de eleştiren Çelik, "Bu sözler yakışmıyor. Üniversitelerin bütçesine 53 devlet üniversitesi, 2 katrilyon para verildi. 2006'da 5 katrilyondur. Yüzde 120'lik artış oldu. Yükseköğretim Kanunu'nun rakamlarıdır" dedi. Çelik, Eğitim Şurası'na yönelik eleştirilere de şu karşılığı verdi:

"Bir iddiada bulunuyorum. Tüm eski şuraları izledim. Hiçbir dönem, siyasi iradenin bu derece müdahale etmediği hür bir ortamda gerçekleşen şura olmamıştır. Meclis'te temsil edilen partilerden, temsil edilmeyen partilerden temsiciler çağrılmıştır. Kamu kurum ve kuruluşlarının her yelpazesinden eğitimci çağrılmıştır. Düşünce özgürlüğüne saygınız yoksa o ülkede demokrasi yoktur. Talim Terbiye Kurulu eski üyesi 'Ezan Türkçe olsun' dedi. Birisi çıkıp başka bir şey söylüyor. Teklif sahipleri tekliflerini partilire tasdik ettirerek mi gönderecekler, olmaz öyle şey. Zıt şeylerin çatışmasından doğru fikirler doğar."