Anız Yangınlarını Kontrol Etmek İçin 17 İlçede Özel Ekip Oluşturuldu

Anız Yangınlarını Kontrol Etmek İçin 17 İlçede Özel Ekip Oluşturuldu

07.07.2015 11:28 | Son Güncelleme: 07.07.2015 11:28
Anız Yangınlarını Kontrol Etmek İçin 17 İlçede Özel Ekip Oluşturuldu

Diyarbakır’da, son dönemlerde sık sık çıkan anız yangınlarını denetlemek ve kontrol altına almak için 17 ilçede özel ekip oluşturuldu.

Diyarbakır'da, son dönemlerde sık sık çıkan anız yangınlarını denetlemek ve kontrol altına almak için 17 ilçede özel ekip oluşturuldu.

Diyarbakır'da çiftçilerin yeni mahsul için hazırlamak istedikleri tarlalarında, eski mahsulden kalan anızları yakmasını kontrol etmek ve denetlemek için kentin tüm ilçelerinde ekipler oluşturuldu. Ekipler, uydu yardımıyla da takip edilen anız yangınlarına son vermek için tutanak tutup cezai işlem uygulayarak anız yangınlarının önüne geçmeyi hedefliyor.

Son zamanlarda hemen her gün çıkan anız yangınları nedeniyle böyle bir çözüm yoluna giden Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, oluşturulan ekiplerin arazi kontrolleri ve yangınları yerinde takip ederek duruma anında müdahale etmeyi amaçlıyor.

Yakılan anızların zararlarıyla ilgili hem muhtarlara hem de çiftçilere bilgilendirme mesajları gönderildiğini, bunun yanı sıra bilgilendirme toplantıları yapıldığını dile getiren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, çiftçilerin buna rağmen anız yakmaya devam ettiğini söyledi. Atalar, anız yakan çiftçilerin oluşturulan ekipler, uydu görüntüleri ve kendi sistemlerinde kayıtlı bilgiler ile tespit edildiğini ve ona göre cezai işlemler uygulandığını belirterek, şimdiye kadar tespit edilen 27 çiftçiye ceza uygulandığını dile getirdi. Atalar, uygulamaların devam edeceğini kaydederek, "İlimizde bugün itibari ile hasat sonrasında meydana gelen anız yangınları ile ilgili çeşitli tedbirler alınmıştır. Çiftçilerimize bu yönde bilgilendirme toplantıları yapılarak anız yakmanın zararları ve yakmamanın faydaları noktasında bilgilendirmeler yapılmış olup bu çalışmalar devam etmektedir. Ancak buna rağmen bazı çiftçilerimiz anız yakmak sureti ile suç işlemeye devam etmektedir. Bizde bunları çeşitli şekillerde tespit etmekteyiz. Bütün çiftçilerimizin arazi bilgileri ve arazi parsel numaraları uydu görüntüleri ile beraber sistemimizde kayıtlı olduğundan dolayı, bizler o arazinin ve ürünün kime ait olduğunu ve yakan kişinin kim olduğunu çok basit bir şekilde tespit edebilmekteyiz. Ayrıca 17 ilçemizde 17 ayrı ekip oluşturup yerinde arazi kontrolleri ile anız yakanları yerinde tespit etmektedirler. Bu iki işlem bir araya getirilerek uydu görüntüleri ve oradaki sistemde kayıt bilgilerine göre ada parsel numaraları tespit edilerek yakılan alanın milimetrik hata bile olmadan yakılan arazinin büyüklüğü ile beraber failleri de tespit edilebilmektedir. Bu kapsamda bugüne kadar yaklaşık bin 110 muhtarımıza bunlarla ilgili bilgilendirme mesajı atılmıştır. Yaklaşık 7 bin civarında da çiftçimize sakıncaların ne olduğunu, yanlışların ne olduğunu, anız yakmanın toprak işlemenin faydaları ile ilgili 7 bin civarında çiftçimize de SMS atılmıştır. Buna rağmen anız yakmaya devam eden 27 tane çiftçimiz geçen hafta tespit edilip 2 bin 561 dekanlık alan için ceza uygulaması gerçekleştirilmiştir. İl müdürlüğümüz ve ekipleri her hafta Cuma günleri itibari ile ilçelerimizden gelen ceza tutanakları bir araya getirilerek cezai işlem uygulanmak üzere gerekli işlemler başlatılmaktadır. ve bu tarihten itibaren de bugün itibari ile de bu işlemlere devam edilmektedir" dedi. - DİYARBAKIR

Anız Yangınlarını Kontrol Etmek İçin 17 İlçede Özel Ekip Oluşturuldu

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Anız Yangınlarını Kontrol Etmek İçin 17 İlçede Özel Ekip Oluşturuldu - Diyarbakır
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.10.2020 00:08:34. #1.14#
title