Anfaş, Çin ve Hollanda ile İş Birliğini Artıracak

Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım AŞ (ANFAŞ) ile Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği (TÜÇİAD) ve Hollanda&Türkiye Ticaret Odası (HTTO) arasında ayrı ayrı iş birliği protokolü imzalandı.

Anfaş, Çin ve Hollanda ile İş Birliğini Artıracak

Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım AŞ (ANFAŞ) ile Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği (TÜÇİAD) ve Hollanda&Türkiye Ticaret Odası (HTTO) arasında ayrı ayrı iş birliği protokolü imzalandı.

ANFAŞ'ta düzenlenen törene, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, TÜÇİAD Başkanı Kemal Koçak, Hollanda&Türkiye Ticaret Odası Başkanı Ethem Emre, Antalya İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı İlknur Selçuk Köker katıldı.

Bıdı, törende yaptığı konuşmada, protokolle Antalya'nın kalkınmasına katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Ülkeler arasındaki ticaret hacmini artırmak için çaba göstereceklerini belirten Bıdı, "Hollanda ve Türkiye arasında yaklaşık 3,6 milyar dolarlık ticaret hacmimiz bulunmaktadır. Bunda Antalya'nın payı son derece yüksek. Tarım ve turizm alanında önemli ticaret potansiyelimiz var. Bu iş birliğiyle hem Antalya hem de Türkiye'nin ticaretini artırmayı planlıyoruz." dedi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine çok önem verdiklerine dikkati çeken Bıdı, Hollanda'nın ANFAŞ'ta bir ofis açacağını kaydetti.

TÜÇİAD Başkanı Koçak da Çin ile Türkiye arasındaki ticaret hacminde Türkiye aleyhine açılan makası dengelemeye çalıştıklarını ifade etti. Heyetler halinde ortak çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Koçak, "İş birliği protokolleri imzalayarak daha güvenli bir ticaret ortamı yaratmaya çalışıyoruz. Bugün imzaladığımız protokolün, ülkemizin ve bölgemizin kalkınmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Çalışmalarımız gelecek yıllarda da devam edecek." diye konuştu.

Hollanda&Türkiye Ticaret Odası Başkanı Ethem Emre de yeni iş birlikteliklerinin gerçekleşmesi için çözümlerin iyi belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Türkiye'nin Hollanda'da temsil edilmesini çok önemsediklerini dile getiren Emre, "Burada önemli olan mevcut durumu tespit ederek, neler yapabiliriz bunları konuşmaktır. Türkiye'de yaşayan yüzlerce Hollandalı ve bunların yatırımları var. Türkiye'deki tüm kurumlar Hollanda'daki eşdeğer kurumlarla iletişime devam etmeli. Turizmde gerileme söz konusu. Yeniden 'Türkiye güvenli bir ülke' demeliyiz. Avrupa'da Türkiye'ye karşı bir kampanya var. Bunu aşmamız gerekiyor." dedi.

Hollanda'da ithalatın kontrol altında tutulduğunu kaydeden Emre, lojistik altyapısı çok güçlü olan Hollanda'nın Türkiye'den veya başka ülkelerden aldığı ürünleri kendi markasıyla tekrar diğer ülkelere satmayı başardığını vurguladı.

Protokolle Çin-Türkiye-Hollanda üçgeninde tarihi İpek Yolu yeniden canlandırılarak ülkeler arasında fuarlar aracılığıyla Antalya'nın ve Türkiye'nin tanıtımı sağlanacak. ANFAŞ fuarlarına Hollanda'da faaliyet gösteren profesyonel alım heyetleri getirilecek.

Fuarcılık çalışmalarının yanı sıra; öğrenci değişimi, iş adamlarına stajyer temini, kültür ve turizm, inşaat, teknoloji gibi alanlarda daha aktif ve verimli ilişkiler kurulması konularında da iş birliği sağlanacak.

Kaynak: AA