'Anayasa Mahkemesinin Kararı Müzakereleri Durdurmaz'

'Anayasa Mahkemesinin Kararı Müzakereleri Durdurmaz'

Lüksemburg Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Göç Bakanı Jean Asselborn, Anayasa Mahkemesi AK Parti'yi Kapatma Yönünde Bir Karar Alırsa, Bu Kararın Türkiye'nin AB Müzakere Sürecini Durdurmayacağını Düşündüğünü Söyledi.

'Anayasa Mahkemesinin Kararı Müzakereleri Durdurmaz'

Lüksemburg Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Göç Bakanı Jean Asselborn, Anayasa Mahkemesi AK Parti'yi kapatma yönünde bir karar alırsa, bu kararın Türkiye'nin AB müzakere sürecini durdurmayacağını düşündüğünü söyledi.

Ankara'ya çalışma ziyaretinde bulunan Asselborn, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'la yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ''Türkiye'nin AB müzakere sürecinin AK Parti'nin kapatılma olasılığından nasıl etkilenebileceğinin'' sorulması üzerine şunları kaydetti:

''AB üyesi bir ülkenin dışişleri bakanı olarak Türkiye'nin iç işlerine karaşamam, benim böyle bir yetkim yok. Türkiye'nin Anayasası, Türkiye'nin tarihi temel alınarak oluşturulmuştur. Günümüzde, 21. yüzyılda Venedik Komisyonunun ruhuna saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum.

Önümüzdeki günlerde Anayasa Mahkemesinin karar alabileceğini duydum, buna ilişkin bazı haberler okudum. Umarım, Türkiye bu probleme bahsettiğim ruh çerçevesinde göğüs gerebilir. Türkiye ile müzakerelere karar verdik ve bence, Anayasa Mahkemesinin kararı bile Türkiye'de müzakereleri durduramaz.''