Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuruda Öne Çıkan Sorunlar" Toplantısı - Haberler
Haberi Paylaş

Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuruda Öne Çıkan Sorunlar" Toplantısı

AA - Haberler | Güncel
Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuruda Öne Çıkan Sorunlar

Adana'da, Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Ortak Projesi kapsamında "Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuruda Öne Çıkan Sorunlar" konulu toplantı yapıldı.

Adana'da, Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Ortak Projesi kapsamında "Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuruda Öne Çıkan Sorunlar" konulu toplantı yapıldı.

Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Başkanı Michael Ingledow, Adana Bölge Adliye Mahkemesi ev sahipliğinde kentteki bir otelde düzenlenen toplantının açılışında yaptığı konuşmada, etkin bir bireysel başvuru mekanizmasının kurulması ve kuruluşundan itibaren bu sistemin Türkiye'deki sürdürülebilirliğinin sağlanması konusunda Anayasa Mahkemesi ile yürüttükleri çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin temelinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) ikincil olduğu ilkesinin yer aldığını ifade eden Ingledow, "Yani taraf devletler, bir ihlal iddiası olduğunda bunun giderilmesinden sorumlu yargı organları aracılığıyla yerel ve ulusal düzeyde sözleşmenin etkili bir biçimde uygulanmasını koruma ve izlemeden sorumlu ana aktörlerdir." dedi.

Adana Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Hakan Kuzu da bireysel başvurunun ek bir istinaf ya da temyiz yolu olmadığını belirterek, bu başvurunun, temel hak ve özgürlükleri kamu gücünün işlem, eylem ya da ihmali nedeniyle ihlal edilen bireylerin, diğer başvuru yollarını tükettikten sonra başvurdukları istisnai ve ikincil nitelikte bir hak arama yolu olduğuna dikkati çekti.

Bireysel başvurunun 40'tan fazla ülkede uygulandığını ifade eden Kuzu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bireysel başvuru kurumunun kabul edilmesindeki en önemli amaç, temel hak ve ihlallerinin iç hukukta ortadan kaldırılması ve buna bağlı olarak ülkemiz aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yapılan başvuruların sayısının azaltılmasıdır. Ayrıca, bireysel başvuru, ülkemizde insan haklarının etkin bir şekilde korunması suretiyle hukuk ve demokrasi standartlarının yükseltilmesine imkan sağlayacaktır."

Adana Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Beytorun ise bu tür toplantıların, yüksek mahkemeler ile ilk ve ikinci derecedeki mahkemelerdeki hakim ve savcılar arasında diyaloğun geliştirilmesi, birbirlerinin bakış açılarını daha iyi anlamaları, bu sayede insan hak ve özgürlüklerini daha iyi koruyan bir içtihat birliği oluşturmayı amaçladığını söyledi.

Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru kararlarının Resmi Gazete ve mahkemenin kurumsal internet sayfasında düzenli olarak yayımlandığını belirten Beytorun, "Biz uygulayıcılara yol göstermesi açısından önemli olan, emsal niteliğindeki bu kararların düzenli takip edilip, vereceğimiz kararlarda göz önüne alınmasının hak ihlalleri kararlarının azalmasına katkı sağlayacağına ve farkındalık yaratacağına inanıyorum." ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından Anayasa Mahkemesi Bölümler Başraportörü Ayhan Kılıç, "Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru", Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kıdemli Hukukçu Zeynep Uçar Tagney, "AİHM İçtihatları Işığında Anayasa Mahkemesi Kararlarına Genel Bakış ve Kanun Yolu Şikayeti Kavramı" konulu sunumlar yaptı.

Çeşitli sunumlarla devam eden toplantı yarın sona erecek.

AA - Son Dakika Haberleri
500
title