Anayasa Mahkemesi Haberleri

Anayasa Mahkemesi haber, Anayasa Mahkemesi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Anayasa Mahkemesi - 30.03.2021
Trakya Üniversitesi heyeti Kuzey Makedonya'da temaslarda bulundu
Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve beraberindeki heyet, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat'ı makamında ziyaret etti.
Anayasa Mahkemesi - 29.03.2021
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, gündemi değerlendirdi Açıklaması
Hamza Dağ, HDP'ye açılan kapatma davasına ilişkin soru üzerine şunları kaydetti: "HDP'nin kapatma konusuna üç açıdan bakmak lazım. Siyasi açıdan, biz AK Parti olarak kapatma davalarını zorlaştırma konusunda birçok hamle yaptık. İşin hukuki tarafı da var. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bir iddianame hazırladı. Anayasa Mahkemesi elindeki deliller noktasında karar verecek.
Anayasa Mahkemesi - 25.03.2021
TBMM Başkanı Şentop, canlı yayında gündemi değerlendirdi: (2)
HDP'nin kapatılmasına ilişkin dava HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkındaki mahkumiyet kararının Anayasa Mahkemesi süreci beklenmeden TBMM Genel Kurulunda okutulduğu tartışmalarını değerlendiren Şentop, "27.
Anayasa Mahkemesi - 24.03.2021
Son dakika haberi! AYM, HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davada ilk incelemeyi 31 Mart'ta yapacak
Son dakika gündem haberi... Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulunun, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatılması istemiyle açılan davada ilk incelemesi 31 Mart 2021'de gerçekleştirilecek.
Anayasa Mahkemesi - 24.03.2021
CHP Grup Başkanvekili Altay gündemi değerlendirdi Açıklaması
Engin Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni sivil Anayasa açıklamasıyla ilgili şunları söyledi: "Sayın Erdoğan, çöken tek adam rejimini Anayasa yaması kurtarmaz. Senin çöken rejimin, Anayasa yamasıyla kurtulmaz. 'Demokrasi bir tramvaydır; bineriz, işimize gelmeyen yerde ineriz.' diyenden olmaz. Demokrat olmayan kafadan da sivil anayasa çıkmaz. Eğer sen bir anayasayla meşgul olacaksan önce orta yerdeki anayasaya gölge etme, çiğneme, Meclis'e baskı yapma, yargıya talimat verme, insanların yaşam tarzına karışma, toplumu bölme, devleti çürütme. Sonra AİHM kararlarına uy, 'Anayasa Mahkemesi kararlarına uymam.
Anayasa Mahkemesi - 23.03.2021
Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi TBMM Genel Kurulu gündeminde
Akbaşoğlu, "Yasama yetkisi farklı, yürütme yetkisi farklı. Kimsenin yetkisine karışılmışlık yok, yetki aşımı yok. İç hukuka, uluslararası hukuka tam bir uygunluk var. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile fesih yetkisi söz konusu olmuştur. Bu konuyla ilgili CHP, Anayasa Mahkemesi'ne 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin iptaliyle ilgili dava açmış, Anayasa Mahkemesi oy birliğiyle reddetmiştir.
Anayasa Mahkemesi - 23.03.2021
CHP, İstanbul Sözleşmesi için Meclis'te genel görüşme talep etti
Türkiye, TBMM'nin usulüne göre kabul ettiği için kanun hükmünde olan hatta temel hak ve özgürlüklerle ilgili olduğu için de kanun hükümlerinin de üzerinde olan bir uluslararası anlaşmanın, tek cümlelik bir Cumhurbaşkanı kararıyla yok sayılabildiğine yakından tanık olmuştur. Cumhurbaşkanı'nın, TBMM'nin yasama yetkisini ve dolayısıyla milli iradeyi hiçe sayan bu tutumunun, diğer Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde de kendini gösterdiği, Anayasa Mahkemesi'nin kimi kararnamelerle ilgili olarak verdiği iptal kararlarından açıkça gözükmektedir.
Anayasa Mahkemesi - 23.03.2021
Türkiye-AB ilişkilerinde "normalleşme"den söz edebilmek için yeni müzakere başlıkları açılmalı
Zirve toplantısı öncesinde AB üst yönetiminin Türkiye ile temas kurarak mülteci meselesi konusunda yeni işbirliği arayışına girmesi olumlu mesaj olarak dikkatleri üzerinde topluyor. Bu diyalog, siyasal gözlemciler tarafından AB'nin Türkiye ile ilişkileri normalleştirme eğilimi içerisine girmesi şeklinde değerlendiriliyor. Hatta o kadar ki, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi olarak da bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nden çekilmesi ve Anayasa Mahkemesi tarafından terörle ilintili olduğu gerekçesiyle Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) kapatma davası açılması bile ilişkilerin mevcut seviyesinden daha geriye gitmesine yol açmayacak.
Anayasa Mahkemesi - 23.03.2021
AYM'nin, Osman Kavala'nın bireysel başvurusunun reddine ilişkin kararının gerekçesi tamamlandı
Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulunca, Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın bireysel başvurusunun reddine ilişkin kararın gerekçesi yazıldı.
Anayasa Mahkemesi - 23.03.2021
Nijer'de muhalefetten cumhurbaşkanı seçim sonucuna itiraz
Nijer'de cumhurbaşkanı seçimini Mohamed Bazoum'un kazandığının duyurulmasının ardından muhalif aday Mahamane Ousmane, Anayasa Mahkemesi kararına itirazda bulundu.
Anayasa Mahkemesi - 22.03.2021
Son dakika haberi | Moldova Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Sandu'nun kararnamesini anayasaya uygun buldu
Son dakika haberi: Moldova Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Maya Sandu'nun, kurduğu Eylem ve Dayanışma Partisi (PAS) Başkanı İgor Grosu'yu başbakanlığa aday göstermesine ilişkin kararnamenin anayasaya uygun olduğuna hükmetti.
Anayasa Mahkemesi - 22.03.2021
CHP Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ilişkin açıklama yaptı Açıklaması
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Erdoğan, vesayeti altındaki Meclis Başkanı'nı ve vesayeti altındaki yargıyı araç olarak kullanarak önce bir milletvekilinin vekilliğini düşürdü, sonra da Anayasa Mahkemesi'ne bir parti için kapatma davası açtırdı.
Anayasa Mahkemesi - 22.03.2021
Paşinyan, Ermenistan'ın Genelkurmay Başkanlığına Davtyan'ı atadı
Dağlık Kabarağ'da büyük kayıp veren ve yenilgiyi kabul ederek bölgeden çekilen Ermenistan'da siyasi karışıklık devam ediyor. Ermenistan'da geçtiğimiz haftalarda Başbakan Nikol Paşinyan'ın istifasının istenmesinin ardından protestolar başlamış ve geçtiğimiz hafta erken seçim kararı alınmıştı. Paşinyan, istifasını isteyen Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı görevden alma girişimlerinde bulunmuş ancak başarılı sonuç alamamıştı. Nikol Paşinyan, Genelkurmay Başkanlığına Artak Davtyan'ın atandığını duyurdu. Nikol Paşinyan'da sosyal medya hesabından Davtsyan'ın atanmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan'ın, Ermenistan Anayasa Mahkemesi'ne itirazda bulunmadığını duyurdu.
Anayasa Mahkemesi - 21.03.2021
HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu serbest bırakıldı
Gergerlioğlu'nun ifadesi Edinilen bilgiye göre Gergerlioğlu, Kavaklıdere Şehit Mithat Ülker Polis Merkezi Amirliğinde alınan ifadesinde, milletvekilliğinin Anayasa Mahkemesi kararı beklenmeden düşürüldüğünü ifade ederek, "Milletin Meclisi'nde milletin ferdinin bulunması suçu mu uyduruldu? TBMM demokrasinin beşiği, milletin temsiliyet yeridir.
Anayasa Mahkemesi - 20.03.2021
Yargıtay Ceza Genel Kurulu, eski Anayasa Mahkemesi üyesi Erdal Tercan'a FETÖ üyeliğinden verilen 10 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasını onadı.
Yargıtay Ceza Genel Kurulu, eski Anayasa Mahkemesi üyesi Erdal Tercan'a FETÖ üyeliğinden verilen 10 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasını onadı.
Anayasa Mahkemesi - 19.03.2021
Son dakika... İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde: "Türkiye ile diyaloğu sürdürmeliyiz"
Linde, şunları kaydetti: "Hükümetimiz, Avrupa Birliğinin (AB) Türkiye'ye karşı dengeli ve sürdürülebilir bir çizgi ile hareket etmesi gerektiğine inanıyor. AB'nin, Türkiye'den insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü konularında ilerleme kaydetmesini talep etmeye devam etmesi gerekir. Ancak Türkiye ile sürekli diyalog, hem eleştiriyi dile getirmek hem de iş birliğini geliştirmek için son derece önemlidir." Öte yandan ülkenin devlet televizyonu SVT, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde açılan davaya ilişkin, İsveç'in AB nezdinde Türkiye'ye yaptırım isteyeceğini duyurmuştu.
Anayasa Mahkemesi - 19.03.2021
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal, HDP'ye açılan kapatma davasını değerlendirdi Açıklaması
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Açık bir şekilde terör ve terör örgütleriyle ilişkili olan hiçbir siyasi harekete dünyanın hiçbir yerinde hiçbir tolerans gösterilmez. En son bu konuda biliyorsunuz Batasuna kararı var ki bunun en önemli özelliği Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin onaylamasıdır. Bırakın terörü, terör örgütüne dönük sempati imasına bile gelişmiş demokrasilerde tahammül yokken, toplumda oluşan bu rahatsızlığı siyasetçinin gündeme getirmesi başka bir şeydir, burada ortaya çıkan hukuk dışı, Anayasa'ya aykırı durumla ilgili Yargıtay Başsavcısının Anayasa Mahkemesi'nde dava açması başka bir şeydir.
Anayasa Mahkemesi - 19.03.2021
Son dakika haber | AYM, yargılama giderinin ödenmemesi üzerine davanın reddini hak ihlali saydı
Son dakika haber: Anayasa Mahkemesi (AYM), adli yardım talebi reddedilen başvurucuların yargılama giderlerini ödeyememesi üzerine davanın usulden reddedilmesini, adil yargılanma hakkı kapsamında "mahkemeye erişim hakkının ihlali" saydı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Anayasa Mahkemesi Haberleri | Anayasa Mahkemesi Haber - Haberler - Sayfa 8 - Anayasa Mahkemesi haberleri, son dakika anayasa mahkemesi haber ve gelişmeleri burada. Son Dakika: HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali istemiyle yapılan başvuru
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 24.06.2021 15:17:18. #1.13#

title