Anayasa Mahkemesi Haberleri

Anayasa Mahkemesi haber, Anayasa Mahkemesi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Anayasa Mahkemesi - 04.05.2021
Tunus Meclisi, Cumhurbaşkanı'nın iade ettiği "Anayasa Mahkemesi Üye Seçimi"ne ilişkin tasarıyı aynen onayladı
Tunus Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Kays Said'in anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Meclis'e iade ettiği "Anayasa Mahkemesi Üye Seçimi Yasa Değişikliği" tasarısını aynen kabul etti.
Anayasa Mahkemesi - 04.05.2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, canlı yayında soruları yanıtladı: (1)
Yargının tahrip edildiğini öne süren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "En üst yargı dediğimiz, Anayasa Mahkemesi.
Anayasa Mahkemesi - 04.05.2021
MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin 100 maddelik anayasa önerisini açıkladı: (2)
Bahçeli, "Anayasa Mahkemesi, yüksek mahkeme değil, özel bir statüde düzenlenmiş, Yüce Divan yargılaması ve siyasi parti kapatma davaları 'Yüce Divan' adıyla oluşturulan yeni bir mahkemeye verilmiş, Yüksek Mahkemeler başlığı altında Sayıştay ve Yüksek Seçim Kurulunun statüsü açıklığa kavuşturulmuş, yargıya ilişkin üye seçiminde TBMM'nin yetkileri genişletilmiştir.
Anayasa Mahkemesi - 04.05.2021
AYM, minibüs hattının iptal edilmesini mülkiyet hakkının ihlali saydı
Anayasa Mahkemesi (AYM), Tunceli'de belediye kararıyla minibüs hattı tahsisinin iptal edilmesi nedeniyle yapılan bireysel başvuruda, minibüs hattı sahiplerinin mülkiyet hakkının ihlal edildiğine karar verdi.
Anayasa Mahkemesi - 03.05.2021
Suriye'deki rejim, sözde devlet başkanlığı seçiminde Esed'e karşı göstermelik adaylar çıkardı
Rejimin anayasa mahkemesi, rejimin eski Devlet Bakanı Abdulllah Sellum ile kendilerini "Ulusal Muhalefet" olarak tanımlayan Mahmut Ahmet Meri'nin Esed'in rakipleri olduğunu açıkladı.
Anayasa Mahkemesi - 03.05.2021
Sigorta Tatbikatçıları Derneği, "Sigortacılığın Gelişiminde Çatı Kanun İhtiyacı" adlı panel düzenledi
"Düzenlemeler var ama yeterli değil" Altıngöz'ün ardından sözü alarak sigortacılığın çok itibarlı bir meslek olduğunu vurgulayan Axa Sigorta CEO'su Yavuz Ölken, 2011'den bu yana sigortacılıkla ilgili kanunda herhangi bir düzenleme yapılmadığını söyledi. Ölken, birtakım düzenlemelerin olduğunu fakat bunların da yeterli olmadığını belirtti. Axa Sigorta CEO'su Yavuz Ölken, "Sigortacılığın özünde güven meselesi var. "Müşterilerimize sözleşme satıp tazminat ödüyoruz ama öyle bir noktadayız ki, dağıldık. Güven tesis ederken en önemli konumuz hasarı zamanında ve düzgün ödemek. Bunun için Sözleşmeler öyle kurulmalı ki basit, sade ve anlaşılır olmalı ve kimsede soru işareti oluşmamalı. Anayasa mahkemesi bir karar alıyor, bu kararın yeniden düzenlenebilmesi için trafik kanununun değişmesi gerekiyor.
Anayasa Mahkemesi - 02.05.2021
Haftanın tarihine bakış
2007- TBMM Genel Kurulunda, Anayasa Mahkemesinin, Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin verdiği iptal kararının ardından yeniden yapılan 1.
Anayasa Mahkemesi - 02.05.2021
Son Dakika | Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, gerçek tehlikenin devletin içeriden bölünmesi olduğunu söyledi
Tunus Cumhurbaşkanı, bundan önce de nisan ayının başlarında parlamentonun kabul ettiği, Anayasa Mahkemesi üyelerinin, 217 sandalyeli meclisten geçmesi için gereken yeterli oy sayısını 145'ten 131'e düşüren yasa değişikliğini, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle onaylamamıştı.
Anayasa Mahkemesi - 30.04.2021
Dijital liderler KOBİ'ler ile dönüşümün ipuçlarını paylaştı
Çevrim içi olarak düzenlenen Dijital Anadolu Projesi'nde katılımcılar, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve dijital dönüşümün sektörlere etkisini değerlendirip, KOBİ'lere tavsiyelerde bulundu.
Anayasa Mahkemesi - 30.04.2021
İnsan Hakları Eylem Planı ile ilgili takvim belli oldu
3 ay içerisinde gerçekleştirilmesi öngörülen bazı faaliyetler İdari yargıya yapılan başvurularda idarenin cevap süresinin 30 güne düşürüldüğü faaliyetlerde sulh ceza hakimliği kararlarına dikey itiraz usulü getirilecek, katalog suçların kapsamı daraltılacak, katalog suçlar bakımından somut delile dayanma şartı getirilecek. Adli kontrol tedbirlerine üst süre sınırı getirilecek ve belirli aralıklarla incelenecek. 'Konutu terk etmeme' adli kontrol tedbirinde geçen sürenin sonuç cezanın infazından mahsubu sağlanacak, eşe karşı işlenen suçlarda ağırlaştırıcı sebep boşanmış eşi de kapsayacak. Tek taraflı ısrarlı takip fiilleri suç olarak tanımlanacak. İdari yargıda gerekçeli karar 30 gün içinde yazılacak, idareye yapılan başvurularda idarenin cevap verme süresi 60 günden 30 güne indirilecek. Vergi suçları için etkin pişmanlık ve zincirleme suç hükümleri uygulanacak. İletişimin tespiti ve dinlenmesi yoluyla elde edilen kayıtlar beraat kararı verilmesi halinde yok edilecek. Görev ve yetki uyuşmazlıklarına ilişkin sorunların makul sürede çözümüne ilişkin tedbirler alınacak. Çocuklar hakkındaki davalar ile istinaf ve temyiz incelemeleri öncelikli olarak görülecek. Hakim ve savcıların terfi sistemleri objektif performans kriterleri doğrultusunda yeniden belirlenecek. Hakim ve savcı adayları ile avukat stajyerlerine Anayasa Mahkemesi'nde staj imkanı sağlanacak, kişi özgürlüğü ve güvenliğine ilişkin mevzuat gözden geçirilecek.
Anayasa Mahkemesi - 29.04.2021
Ekvador Anayasa Mahkemesi tecavüz vakalarında kürtajın suç olmaktan çıkarılmasına hükmetti
Ekvador Anayasa Mahkemesi, tecavüz vakalarında kürtajın suç olmaktan çıkarılmasına hükmetti.
Anayasa Mahkemesi - 28.04.2021
Moldova'da 11 Temmuz'da erken parlamento seçimi yapılacak
Moldova Anayasa Mahkemesi Başkanı Domnika Manole, Sandu'nun kurduğu Eylem ve Dayanışma Partisi'nin (PAS) milletvekillerinin başvurusu üzerine alınan karara ilişkin yaptığı açıklamasında, "Mahkeme, parlamentonun ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) ilan etme kararının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.
Anayasa Mahkemesi - 28.04.2021
AYM'den ihalelerde vergi ve harç istisnasını düzenleyen kurallarla ilgili iptal kararı
Anayasa Mahkemesi (AYM), ihalelerde, damga vergisi ve harç istisnasının uygulanması için öngörülen "yabancı firmalarca da teklif verilmesi şartı"nı düzenleyen kanun hükümlerini iptal etti.
Anayasa Mahkemesi - 27.04.2021
ABD Başkanı Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine tepki
HDP'ye yönelik açılan kapatma davasına değinen Suseven, "HDP derhal kapatılmalıdır. Anayasa Mahkemesi yargı sürecini uzatmamalı, Türkiye'nin karşılaştığı tehditlere uygun olarak hızla karar almalıdır.
Anayasa Mahkemesi - 27.04.2021
Son Dakika | Türk demokrasisinin askeri müdahalelere karşı duruşunda kırılma noktası: 27 Nisan e-muhtırası
İlk tur oylama 27 Nisan'da yapıldı. Oylamada 361 oy kullanılırken, Abdullah Gül 357 oy aldı. Oylamanın hemen sonrasında, CHP 367 iddiasıyla seçimi Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı.
Anayasa Mahkemesi - 26.04.2021
Tunus'taki Nahda Hareketi'nden "kabine revizyonu" krizini sonlandırma çağrısı
Tunus Cumhurbaşkanı, bundan önce de nisan ayının başlarında parlamentonun kabul ettiği Anayasa Mahkemesi üyelerinin seçimindeki 217 sandalyeli meclisten geçmesi için gereken yeterli oy sayısını 145'ten 131'e düşüren yasa değişikliğini anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle onaylamamıştı.
Anayasa Mahkemesi - 26.04.2021
Kuzey Makedonya'da "Bir Vatan Şairi: Fettah Efendi" konulu çevrim içi panel düzenlendi
Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat, programda yaptığı konuşmada, Fettah Efendi'yi Yahya Kemal Beyatlı'dan sonra Üsküp'ü, Kuzey Makedonya'yı ve kendilerini en güzel anlatan yazar olarak nitelendirdi.
Anayasa Mahkemesi - 26.04.2021
Başkan Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesinin kuruluşunun 59'uncu yılı dolayısıyla mesaj yayımladı Açıklaması
Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yüksek Mahkemenin, tüm zorluklara rağmen demokratik hukuk devletini ve insanın temel haklarını koruma görevini en iyi şekilde yerine getirmek için çalışmaya devam ettiğini bildirdi.
Anayasa Mahkemesi - 22.04.2021
Avrupa borsaları yükselişle açıldı
Dün Almanya Anayasa Mahkemesi'nin, Avrupa Birliği'nin (AB) yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik sonuçları ile mücadele için hazırladığı 800 milyar avroluk kurtarma fonunun ülke tarafından onaylanabileceğine karar vermesi, pay piyasalarını pozitif etkiledi.
Anayasa Mahkemesi - 21.04.2021
Almanya Anayasa Mahkemesi'nden "AB kurtarma fonuna" yeşil ışık
Almanya Anayasa Mahkemesi, Avrupa Birliği'nin (AB) yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ekonomik sonuçları ile mücadele için hazırladığı 800 milyar avroluk kurtarma fonunun ülke tarafından onaylanabileceğine karar verdi.
Anayasa Mahkemesi - 21.04.2021
Son dakika haberleri! MÜJDAT GEZEN VE METİN AKPINAR'IN DAVASI; SAVCI VE CUMHURBAŞKANI AVUKATI KARARA İTİRAZ EDEREK, İSTİNAFA BAŞVURDU
SAVCI KARAR USULE VE YASAYA AYKIRI DEDİ Gerekçeli kararın açıklanmasının ardından duruşma savcısı Gökhan Bakaner istinaf başvurusunda bulundu. Savcının istinaf başvurusunda "Cumhurbaşkanı'na hakarette bulunulmasından dolayı sanıklar hakkında mahkumiyet kararı verilmesi gerekirken beraat kararı verilmesi usul ve yasaya aykırı olup istinafen kaldırılması gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı.  CUMHURBAŞKANI AVUKATI İTİRAZ ETTİ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel de beraat kararına itiraz ederek İstinaf Mahkemesi'ne başvurdu. Avukat Özel'in dilekçesinde mahkemece verilen kararın usul ve yasaya aykırı olup sanıkların suç işleme kastıyla gerçekleştirdikleri eylemleri nedeniyle iddianame kapsamında cezalandırılmaları gerektiği belirtildi.  Dilekçede "Her ne kadar yerel mahkeme söylemlerinin 'İfade özgürlüğü çerçevesinde kalan somut bir fiil isnadı veya sövme içermeyen eleştiriler' olarak değerlendirilmiş olsa da sanıkların etki alanı, tanınırlıkları, söylemlerindeki hukuka aykırı eylemlere yönelik teşvik edici ifadeleri bütün olarak ele alındığında isnat edilen suçların yasal unsurlarının oluştuğu anlaşılmaktadır" denildi.  'MÜVEKKİL HEDEF TAHTASI HALİNE GETİRİLDİ' Sanıkların antidemokratik ithamlarının hiçbir şekilde gerçeklik payı bulunmadığı ifade edilen dilekçede, sanıkların Cumhurbaşkanı Erdoğan'a husumet duyduğu öne sürüldü. Dilekçe şöyle devam etti:   "Sanıklar esasında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a değil, zihin dünyalarında oluşturdukları Recep Tayyip Erdoğan'la kavga etmektedir. Nitekim sanıkların bu beyanlarının hem bulundukları konferans salonundaki insanları hem ekran başındaki izleyicileri menfi yönde harekete geçireceği, toplumun bir kesimini alenen kışkırtarak müvekkil hedef tahtası haline getireceği izahtan varestedir. Şikayete konu video içeriği 3 milyondan fazla izlenmiş ve 11 bin 400'den fazla yorum yazılmıştır. İlgili video yorumlarına bakıldığından Sayın Cumhurbaşkanı'nın belli kitlenin husumetine nasıl maruz bırakıldığı anlaşılmaktadır." Dilekçede ifade özgürlüğünün hakaret boyutu kazanınca sınırsız olmadığına dair Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararları hatırlatıldı.
Anayasa Mahkemesi - 20.04.2021
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Aslan ile görüştü
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Aslan ile görüştü.
Anayasa Mahkemesi - 20.04.2021
Son dakika haber: Tunus'taki Nahda Hareketi, Cumhurbaşkanı Said'i "anayasayı çiğnemekle" suçladı
Tunus Cumhurbaşkanı, bundan önce de nisan ayının başlarında parlamentonun kabul ettiği Anayasa Mahkemesi üyelerinin seçimindeki 217 sandalyeli meclisten geçmesi için gereken yeterli oy sayısını 145'ten 131'e düşüren yasa değişikliğini Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle onaylamayı reddetmişti.
Anayasa Mahkemesi - 20.04.2021
Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (3)
Anayasa Mahkemesinin, bir siyasi parti binasına asılan "Katil, hırsız AKP" yazılı pankartın indirilmesini, "ifade özgürlüğünün ihlal edilmesi" şeklinde görerek, karar aldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Bu lafa, bu Anayasa Mahkemesi, 'Siyasetçi en sert eleştirilere tahammül etmek zorundadır' diyor.
Anayasa Mahkemesi - 20.04.2021
Anayasa Mahkemesinin kuruluş yıl dönümü töreni ertelendi
Anayasa Mahkemesinin 59'uncu kuruluş yıl dönümü töreni ve bu kapsamdaki etkinliklerin ertelendiği duyuruldu.
Anayasa Mahkemesi - 19.04.2021
GÜNDEM ÖZETİ / 20 Nisan 2021
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ı kabul edecek.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Anayasa Mahkemesi Haberleri | Anayasa Mahkemesi Haber - Haberler - Sayfa 3 - Anayasa Mahkemesi haberleri, son dakika anayasa mahkemesi haber ve gelişmeleri burada. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş: (DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan'a cevap) Diliyle ikrar etmiş, dili
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 14.6.2021 05:16:08. #1.14#

title