Anayasa Mahkemesi'nin 45. Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu

Anayasa Mahkemesi'nin 45. Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu

Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu, Geniş Bir Katılımla Gerçekleşti. Resepsiyona Gazeteciler Alınmazken, Bazı Yargı Muhabirleri Resepsiyona Davet Edilmedikleri Gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ni Alkışlarla Protesto Etti.

Anayasa Mahkemesi'nin 45. Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu

Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümü resepsiyonu, geniş bir katılımla gerçekleşti. Resepsiyona gazeteciler alınmazken, bazı yargı muhabirleri resepsiyona davet edilmedikleri gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ni alkışlarla protesto etti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Anayasa Mahkemesi'nin 45. yıldönümü dolayısıyla Sheraton Otel'de bir resepsiyon verdi. Geniş bir katılımın olduğu resepsiyonda davetliler, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tuğcu tarafından karşılandı. Resepsiyona TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Cumhurbaşkanlığı adayı Abdullah Gül, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Yargıtay Başkanı Osman

Arslan, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yüksek yargı organlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Anayasa Mahkemesi'nin sabah yapılan kuruluş yıldönümü toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ise, akşamki resepsiyona katılmadı. Başbakan Erdoğan, resepsiyona partisinin Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül ile birlikte geldi.

Resepsiyondan basın mensuplarının görüntü almalarına izin verilmezken, sadece davetli gazeteciler resepsiyonun yapıldığı salona alındı. Bazı yargı muhabirleri, resepsiyona davet edilmediklerini ve Anayasa Mahkemesi'nin ayrımcılık yaptığını iddia ederek, Anayasa Mahkemesi'ni alkışlarla protesto etti. Resepsiyon salonunun dışında bekleyen gazeteciler, siyasilere soru sormak isteyince zaman zaman izdiham yaşandı. Basın mensupları ile korumalar arasında da sert tartışmalar yaşandı. Resepsiyondan ilk olarak

ANAVATAN lideri Mumcu ayrılırken, resepsiyondan son ayrılan ise TBMM Başkanı Bülent Arınç oldu. Anayasa Mahkemesi Başkanı Tuğcu, resepsiyonun sonunda davetlileri kapıya kadar uğurladı.

(ZÇ-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA