Anayasa Mahkemesi'nden İşten Atılan THY Grevine Tazminat Kararı

Anayasa Mahkemesi, grev yasağı kanununu protesto edip grev ve basın açıklaması yaptığı için işlerine son verilen 97 THY personelinin hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

12.02.2016 10:13 | Son Güncelleme: 12.02.2016 12:11

Anayasa Mahkemesi (AYM), hava yolunda grev yasağını öngören kanun maddesini protesto edip grev ve basın açıklaması yaptıktan sonra işlerine son verilen Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı (THY) ile Türk Hava Yolları Teknik AŞ çalışanı 97 kişinin hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Yaptıkları başvuru sonrası işe iade edilen 97 kişiden 59'una ayrı ayrı 10 bin TL ödenmesine karar veren AYM, 38 kişi hakkında ise yeniden yargılama yapılmasına hükmetti.

OLAY NASIL OLDU?

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı (THY) ile Türk Hava Yolları Teknik AŞ'de kabin amiri, kabin memuru, teknisyen gibi unvanlarla işçi olarak çalışmakta olan 97 kişiye hava yolunda grev yasağını öngören kanun değişikliği teklifi Meclis'te görüşüldüğü sırada sendikaları tarafından 03.00 ile 24.00 saatleri arasında çalışma yapmamaları yönünde mesaj geldi. Bu çerçevede bazı çalışanlar farklı gerekçelerle iş başı yapmayıp bu kişilerin bir kısmı Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen basın açıklamasına da katıldı. THY, başvurucuların da dâhil olduğu 305 işçinin sözleşmesini, yasa dışı eyleme katıldıkları gerekçesiyle feshetti.

YARGITAY: EYLEM SİYASİ AMAÇLI GREV

Yerel mahkemeler, THY'nin kararına karşı işe iade davası açan 97 kişinin işe iadesine karar verdi. Eylemi 'siyasi amaçlı grev' olarak nitelendiren Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, kararların bozularak ortadan kaldırılmasına ve açılan davaların reddine kesin olarak karar verdi. THY ve Türk Hava Yolları Teknik AŞ'den bilgi isteyen AYM, yeniden işe girme talebi olan başvuruculardan bir kısmının kanuni tüm ödemeleri yapılmış olması sebebiyle yeni işçi statüsünde istihdam edildiği, bir kısmının ise değişik sebeplerle istihdam edilmediği cevabını aldı.

BİREYSEL BAŞVURU YAPTILAR

Kendisi gibi dava açan 305 işçinin ilk derece mahkemelerince işe iadesine karar verildiğini, bu dosyalardan Yargıtay 7. Hukuk Dairesi'ne tevzi edilen kararların onandığını fakat kendi dosyalarının Yargıtay 22. Hukuk Dairesi tarafından incelendiğini ve bozularak reddedildiğini belirten 97 kişi, AYM'ye bireysel başvuruda bulundu.

MAHKEMENİN GEREKÇELİ KARARI

AYM, mevcut yapısal mekanizmanın işletilmesindeki eksiklikle birlikte ele alındığında Yargıtay dairelerinin ilamlarında yeterli gerekçeyle desteklenmeyen farklılıkların bulunmasının, başvurucuların açtığı davaların görülmesi bakımından hukuki belirsizliğe neden olduğu ve başvurucular açısından öngörülemez bulunduğu sonucuna varıldığını kaydetti.

BAZILARI TAZMİNAT ALINACAK BAZILARI YENİDEN YARGILANACAK

Başvurucuların Anayasanın 36. maddesinde güvence altına alınan adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar veren AYM, tekrar işe alınan 59 kişiye ayrı ayrı 10 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. AYM, işe alınmayan 38 kişi hakkında ise yeniden yargılama yapılması için yerel mahkemeye geri gönderilmesine hükmetti. AYM ayrıca kararın bir örneğinin de Yargıtay'a ve Adalet Bakanlığı'na gönderilmesine karar verdi.

Kaynak: CİHAN

Haber Yorumları (29)
KILÇIK..: Çok kazanıp azar sanız, başkalarının piyonu olup eylemi muhalif siyasi şov haline getiririrseniz sonucunada katlanmak zorundasınız. . Birileride ala koyun olmayın demiyormu ya o diyenler CHP li İzmir belediyesinden çıkarılan 1300 TL lik taşeron işçilerin halini hiç görmemişler anlaşılan. . :)))))
PAYİTAHT BURSA: THY ye göre ne var ki 10 ar bin TL daha tazminat verecek. temizliği tamamlamış eylemcilerden kurtulmuş olacak. . THY de eylem yapan ların en düşük maaşı 4-5 bin TL. :)) bundan sonra eylem yapacakların kulaklarına güzel küpe olur bu. . Hey gidi benim güzel memleketim 1300 TL alan gariban işçim şükreder niye çünkü 1300 TL olunca işveren bir kısmını hemen işten attı zor durumdaymış diye (biride benim gelinim. ) işni koruyup evine ekmek götürebildiği için. . Diğeride çok bulmaktan azdığı için işinden olur
BENDE KÜRDÜM: işinizin kıymetini bilin.kaybedince anlarsın,ama geç olur.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title