Anayasa Değişiklik Teklifinin 1. Tur Görüşme ve Oylamaları Tamamlandı

Anayasa Değişiklik Teklifinin 1. Tur Görüşme ve Oylamaları Tamamlandı

TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti ve Anavatan Partisi'nin Birlikte Verdikleri ve Cumhurbaşkanını Halkın Seçmesi, Seçimlerin 5 Yıl Yerine 4 Yılda Bir Yapılmasını Öngören Kanun Teklifinin 1. Tur Görüşme ve Oylamaları Tamamlandı.

Anayasa Değişiklik Teklifinin 1. Tur Görüşme ve Oylamaları Tamamlandı

TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti ve Anavatan Partisi'nin birlikte verdikleri ve cumhurbaşkanını halkın seçmesi, seçimlerin 5 yıl yerine 4 yılda bir yapılmasını öngören kanun teklifinin 1. tur görüşme ve oylamaları tamamlandı.

48 saat sonra teklifin sadece 2. tur oylamaları yapılacak. Bu turda hiçbir madde, anayasa değişiklik çoğunluğu olan 367 rakamına ulaşamadı. Ancak 2. turda 367 rakamına ulaşılamaz ve 330-367 arasında oy çıkarsa cumhurbaşkanı bu değişiklikleri referanduma götürebilecek. 330 altında çıkarsa madde zaten kabul edilmemiş oluyor. AK Parti 352 milletvekili, Anavatan Partisi de 20 milletvekili ile toplamda 372 milletvekiline ulaşıyor.

Görüşmelerde, ayrıca değişiklik teklifinin yürürlük maddesinde (7. madde) bir önerge verildi. Önerge, yapılan oylamada kabul edildi. Önergenin oylamasına 402 milletvekili katılırken, 358 milletvekili 'Kabul', 37 milletvekili 'Red', 1 milletvekili 'Çekimser', 1 Milletvekili 'Geçersiz' ve 5 milletvekili de boş oy kullandı. Buna göre bu kanun, yayımı tarihinde yürürlüğe girecek ve halkoyuna sunulması durumunda 1 ve 3. maddeler birlikte; 2, 4, 5 ve 6. maddeler birlikte oylanacak. Teklifin 7. ve yürürlük

maddesinin oylaması ise; 'Katılan' 393, 'Kabul' 358, 'Red' 28, 'Çekimser' 2, 'Geçersiz' 2, 'Boş' 4 olarak gerçekleşti.

Teklifin 2. tur oylaması; Perşembe günü, yani 1. tur oylamanın üzerinden 48 saat geçtikten sonra yapılabilecek.

(AU-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA