Anayasa değişiklik paketinin ilk tur oylaması sona erdi

Anayasa değişiklik paketinin ilk tur oylaması sona erdi

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini ve genel seçimlerin 4 yılda bir yapılmasını öngören Anayasa değişiklik teklifinin 7. ve son maddesi görüşülerek oylandı. 393 milletvekilinin katıldığı oylamada 358 milletvekili kabul, 28 milletvekili red, 2 milletvekili çekimser, 4 milletvekili boş, 1 milletvekili boş oy kullandı.

Anayasa değişiklik paketinin ilk tur oylaması sona erdi

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini ve genel seçimlerin 4 yılda bir yapılmasını öngören Anayasa değişiklik teklifinin 7. ve son maddesi görüşülerek oylandı. 393 milletvekilinin katıldığı oylamada 358 milletvekili kabul, 28 milletvekili red, 2 milletvekili çekimser, 4 milletvekili boş, 1 milletvekili boş oy kullandı. Bugün saat 11.00'da başlayan görüşmeler yaklaşık 12 saat sürdü. Teklifin ikinci tur görüşmesi en az 48 saat sonra yapılabilecek.

Teklifin 6 maddesi için yapılan oylamaya 392 milletvekili katıldı. 6. madde için yapılan oylamada 350 kabul, 34 red, 4 çekimser ve 4 boş oy kullanıldı. Teklifin görüşülen 7. maddesi üzerinde AK Partili milletvekilleri bir değişiklik önergesi verdi. Genel Kurul'da oylanarak kabul edilen önergeye göre teklifin referanduma gitmesi durumunda teklifin tüm maddeleri birlikte halkoyuna sunulmayacak. Buna göre teklifin 1 ve 3. maddeleri ayrı, diğer maddeleri ayrı olarak halkoyuna sunulacak.