Anayasa Değişikliğinin 5. Maddesi Kabul Edildi

Anayasa Değişikliğinin 5. Maddesi Kabul Edildi

Cumhurbaşkanınca Veto Edilerek TBMM'ye Yeniden Gönderilen Anayasa Değişikliğinin 1. Tur Görüşmeleri Sürüyor. 5. Maddenin Görüşmeleri Tamamlandı ve Madde Oylandı. Oylamaya 370 Milletvekili Katılırken, 368 Milletvekili 'Kabul' Oyu Verdi. 1 Milletvekili Çekimser, 1 Milletvekili de Geçersiz Oy Kullandı.

Anayasa Değişikliğinin 5. Maddesi Kabul Edildi

Cumhurbaşkanınca veto edilerek TBMM'ye yeniden gönderilen anayasa değişikliğinin 1. tur görüşmeleri sürüyor. 5. maddenin görüşmeleri tamamlandı ve madde oylandı. Oylamaya 370 milletvekili katılırken, 368 milletvekili 'Kabul' oyu verdi. 1 milletvekili çekimser, 1 milletvekili de geçersiz oy kullandı.

5. madde ile 102. maddede yapılan değişikliğe göre, cumhurbaşkanının görev süresi belirleniyor. Buna göre cumhurbaşkanı seçimi, cumhurbaşkanının görev süresinin dolmasından önceki 60 gün içinde; makamın herhangi bir sebeple boşalması halinde ise boşalmayı takip eden 60 gün içinde tamamlanacak.

Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilmiş olacak. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci Pazar günü ikinci oylama yapılacak. Geçerli oyların çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilmiş olacak.

İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin ölümü veya seçilme yeterliliğini kaybetmesi halinde; ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya göre ikame edilmesi suretiyle yapılacak. İkinci oylamaya tek adayın kalması halinde, bu oylama referandum şeklinde yapılacak. Aday, geçerli oyların çoğunluğunu aldığı takdirde cumhurbaşkanı seçilmiş olacak.

Cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar görev süresi dolan cumhurbaşkanının görevi devam edecek. Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin usul ve esaslar kanunla düzenlenecek.

(AU-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA