Anayasa Değişikliğinin 4. Maddesi Kabul Edildi

Anayasa Değişikliğinin 4. Maddesi Kabul Edildi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Veto Ettiği Anayasa Değişikliğinin 1. Tur Görüşmeleri Sürüyor. Görüşmelerde 4. Madde Müzakere Edilerek Oylandı. Oylamaya 371 Milletvekili Katılırken, 367 Milletvekili 'Kabul', 1 Milletvekili 'Red' Oyu Kullandı. 3 Oy İse Geçersiz Çıktı.

Anayasa Değişikliğinin 4. Maddesi Kabul Edildi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği anayasa değişikliğinin 1. tur görüşmeleri sürüyor. Görüşmelerde 4. madde müzakere edilerek oylandı. Oylamaya 371 milletvekili katılırken, 367 milletvekili 'Kabul', 1 milletvekili 'Red' oyu kullandı. 3 oy ise geçersiz çıktı.

4. madde, cumhurbaşkanı seçilecek kişinin nitelikleri ve nasıl aday olunacağı ile bazı yeni düzenlemeleri içeriyor. Buna göre, cumhurbaşkanı 40 yaşını doldurmuş ve yükseköğrenim yapmış TBMM üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilebilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, halk tarafından seçilecek. Cumhurbaşkanının TBMM üyeleri içinden veya Meclis dışından aday gösterilebilmesi, 20 milletvekilinin yazılı teklifi ile mümkün olabilecek. Ayrıca, en son yapılan seçimlerde geçerli oylar

toplamı birlikte hesaplandığında yüzde 10'u geçen siyasi partiler ortak aday gösterebilecek. Cumhurbaşkanı seçilenin varsa partisi ile ilişiği kesilecek ve TBMM üyeliği sona erecek.

(AU-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA