Anaokulu sınıfının tamamı İstiklâl Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okuyor

Anaokulu sınıfının tamamı İstiklâl Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okuyor

Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Hakkı Kabaklarlı Anaokulu'nun E sınıfındeki 25 öğrencinin tamamı, İstiklâl Marşı'nın 10 kıtasını ezbere biliyor.

Anaokulu sınıfının tamamı İstiklâl Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okuyor

Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Hakkı Kabaklarlı Anaokulu'nun E sınıfındeki 25 öğrencinin tamamı, İstiklâl Marşı'nın 10 kıtasını ezbere biliyor. Yaşları 5 ile 6 arasında olan çocuklar, marşı 7 ile 10 gün arasında öğrenmiş. Bu sınıfa, başarılı olduğu için "Şirinler" adı verilmiş. Şirinler sınıfı öğretmeni Zeynep Çağlayan, Mehmet Akif Ersoy ve önemini anlatarak İstiklâl Marşı'nı daha kısa sürede ezberletmeyi başarmış.

Daha önce sınıfındaki öğrencilerden sadece birinin millî marşı ezbere okuyabildiğini belirten Çağlayan, marşın öneminden bahsederek öğrencileri özendirdiğini ve sevdirdiğini söyledi. Öğretmenliğinin ilk yılı olduğunu belirten Çağlayan, mesleğini severek yaptığını ve bundan dolayı görev aldığı sınıftaki öğrencilerin daha başarılı olabilmesi için var gücüyle çalıştığını dile getirdi. Zeynep Çağlayan, "Aslında aklımdan böyle bir proje geçmiyordu. Velilerimizin birkaçından teklif gelince uygun gördüm ve çalışmaya başladık. Yaklaşık 10 gün içinde ezberlediler. Bu yaşlarda kolay ezberliyorlar. Oyunlaştırılmış eğitim, onlar için çok kolay oluyor. Bir etkinlikten diğerine geçerken ya şiir ya da müzik devam ediyordu. Bu şekilde İstiklâl Marşı'nı çocuklara okuttum. Kendim de çok sevdiğim için çocuklara öğretmenlerinin sevdiğini kendilerinin de yapması gerektiği hissini verdim." dedi.

Hakkı Kabaklarlı Anaokulu Müdürü Zeynep Erbil de Ege Bölgesi'ndeki en geniş anaokulu olduklarını, 25'er kişilik sınıfları bulunduğunu belirterek 36 ve 72 aylık, tam ve yarım gün 230 öğrenci kapasiteyle eğitim verdiklerini söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün ise bu başarının bütün anaokulu öğrencilere örnek olmasını istediklerini, bu konuda öğretmen ve velilerden gayret beklediklerini dile getirdi. Anaokullarından sorumlu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Özkan Mercan da 5-6 yaşların çocukların zeka gelişiminin en iyi olduğu dönem olduğunun uzmanlar tarafından da söylendiğini hatırlattı. Mercan, "Öğretmenlerimizin fedakâr çalışmaları sonucunda, 'Geçmişini bilmeyen toplulukların gelecekten ümidi olmaz.' sözünü hatırlayarak çocuklarımıza önce geçmişimizi anlatıyoruz. Bunların başında Kurtuluş Savaşı var. 'Allah, bu millete bir daha istiklâl marşı yazdırmasın.' diyen Mehmet Akif Ersoy'un eseri olan millî marşımız, bütün anaokulu öğrencilerimize öğretiliyor." şeklinde konuştu.