Anamur Şehidini Uğurladı

Anamur Şehidini Uğurladı

Van'ın Başkale ilçesinde şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Serkan Angay, Mersin'in Anamur İlçesi'nde toprağa verildi.

Anamur Şehidini Uğurladı

Van'ın Başkale İlçesine bağlı Gedikbaşı Köyü yakınlarında PKK'lı teröristlerin saldırısında şehit olan 3 askerden 31 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Serkan Angay, memleketi Mersin'in Anamur İlçesi'nde toprağa verildi. Şehidin eşi Duygu Angay, 4 yıllık hayat arkadaşının künyesini boynunda taşıyıp, ağıtlar yaktı.

Gazipaşa Havaalanı'ndan karayolu ile Anamur'a getirilen ve binlerce kişi tarafından karşılanan şehit Uzman Çavuş Serkan Angay'ın cenazesi Yıldırım Beyazıt mahallesindeki baba evine götürüldü. Türk Bayraklarıyla donatılan evin önünde bir masanın üzerine konulan şehidin tabutuna babası Adil, annesi Ayşe, eşi Duygu ve kız kardeşi Nazan sarılıp, gözyaşı döktü. Fenalık geçiren şehidin ailesini, yakınları güçlükle teselli etti. 11 yıllık asker olan şehidin cenazesi, 20 dakika baba evinde bekletildi. Şehit cenazesi, daha sonra cenaze aracına alınıp, 1 kilometrelik bölümü trafiğe kapatılan Antalya karayolunda konvoy eşliğinde Otogar Camii'ne getirildi.

Şehit Angay'ın cenazesi burada bekleyen yaklaşık 10 bin kişi tarafından tekbir getirilip, 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' sloganlarıyla karşılandı. Kalabalık, terör örgütü PKK'ya lanet yağdırdı.

ŞEHİDİN KÜNYESİ EŞİNİN BOYNUNDA

Şehit Uzman Çavuş Serkan Angay'ın 4 yıllık eşi Duygu Angay, cenaze töreninde hayat arkadaşının künyesini boynunda taşıdı. 1 yaşındaki oğlu Uras'ı yetim kaldığını gözyaşları arasında söyleyen Duygu Angay, "Ben sana bugün gitme demiştim. Beni dinlemedin, aşkım. Senin karnını doyuramadım. Aç gittin. Sana yemekler, tatlılar yapmıştım, ama gelmedin" diye ağıtlar yaktı.

CENAZE MUSALLA TAŞINDA BEKLETİLDİ

Şehit Uzman Çavuş Angay'ın cenazesi, cami avlusundaki musalla taşına konuldu. Cenaze törenine katılan Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral İsmail Taylan şehidin ailesine taziyede bulundu. Bu arada din görevlileri Kuran okumaya başladı. Bunaltıcı sıcakta çoğu oruçlu olan kalabalık bir an önce cenaze namazının kılınmasını istedi. Bunun üzerine tabutun çevresindeki aile, Anamur Belediye Başkanı MHP'li Mehmet Türe'ye, Ekonomi Bakanı Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan'ı kastederek "Siz bakanı bekliyorsunuz. Biz kimseyi beklemek istemiyoruz. Cenaze namazı kılınsın" diye tepki gösterdi. Başkan Türe ise "Özellikle kimseyi beklemiyoruz. Kuran okumasının bitmesini bekliyoruz" diye cevap verdi. Kalabalıktan tepkiler de artınca Kuran okunması yarıda kesildi.

ÇAĞLAYAN SON ANDA YETİŞTİ

Cenaze namazının kılınması için kalabalık saf tutarken, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, camiye geldi. Bakan Çağlayan ve beraberindekiler şehidin ailesine taziyede bulunup, saf tuttu. Kılınan cenaze namazının ardından şehidin cenazesi ilçeye 45 kilometre uzaklıktaki Sarıdana Köyü'nde toprağa verilmek üzere götürüldü. - Mersin / Anamur