Anafartalar patlamasında ölen Hamza Arı'nın cenazesinde bayrak tartışması

Anafartalar patlamasında ölen Hamza Arı'nın cenazesinde bayrak tartışması

Anafartalar patlamasında ölen Hamza Arı'nın cenazesinde Kaymakamla vatandaş bayrak yüzünden tartıştı.

Anafartalar patlamasında ölen Hamza Arı'nın cenazesinde bayrak tartışması

Anafartalar patlamasında ölen Hamza Arı'nın cenazesinde Kaymakamla vatandaş bayrak yüzünden tartıştı.

Anafartalar Çarşısı önündeki patlamada yaralanarak tedavi altına alınan Yozgatlı Hamza Arı Ankara'da tedavi gördüğü Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gördüğü tedaviye rağmen hayatını kaybetti. Hamza Arı´nın (43) cenazesi Yozgat'ın Akdağmadeni İlçesine bağlı Davutlu Köyünde göz yaşları içersinde toprağa verildi. Cenazede Türk bayrağının olmamasına kızan vatandaşlar törene son anda katılan ilçe kaymakamına tepki gösterdiler.

Anafartalar Çarşısı önünde Güven Akkuş adlı teröristin 22 Mayıs´ta üzerindeki patlayıcıları patlatması sonucu 6 kişi olay yerinde, 2 kişi ise kaldırıldıkları hastanelerde hayatını kaybetmişti. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi´nde tedavi görmekte olan Hamza Arı da hayatını kaybetti. Patlama sonrası hayatını kaybedenlerin sayısı 9´a yükseldi.

Doğduğu köy olan Akdağmadeni İlçesine bağlı Davutlu Köyüne getirilen Arı'nın cenazesinde çocuklarının göz yaşları yürekleri parçaladı. Eşi ve yakınları fenalık geçirirken annesi Yosma Arı "vatan sağ olsun" dedi. Eşi Bilge Arı ise eşinin patlamada yaralandığı günden beri tek bir kişinin kendilerini ziyaret etmediğini ve durumlarını sormadığını belirten Bilge Arı, "vatan sağ olsun" demeyeceğini söyledi. Devlet yetkililerine kızgın olduğu Bilge Arı, "Eşim iki aydır hastahanede yatıyor. Bir tek devlet yetkilisi bizi ziyaret etmedi. Ben çocuklarımın geleceğini nasıl temin edeceğim. Vatan sağ olsun demiyorum. Böyle vatan olmaz olsun" diyerek yetkililere tepkisini gösterdi. Hamza Arı'nın cenaze namazına Yozgat Vali Yardımcısı Yakup Canbolat ve Akdağmadeni Kaymakamı Hüseyin Çelik dışında kimse katılmadı. Son dakika da cenazeye yetişen Kaymakam ve Vali Yardımcısına vatandaşlar tepki gösterdi. Doğuda teröristlerin cenazesinin belediye tarafından kaldırıldığını söyleyen bir vatandaş, "Doğuda belediye teröristlerin cenazesini bayraklara sararak kaldırıyor. Burada Türk bayrağı bile yok. Nerde devlet yetkililerimiz" diye tepki gösterince Kaymakam Çelik vatandaşa "buraya cenazenize geldik" diye cevap verdi. Bunun üzerine başka bir vatandaşta "Bizim içimiz yanıyor, siz biliyor musunuz bunu?" deyince kısa süreli tartışma yaşandı. Köylülerden birinin evinden getirdiği küçük bir Türk bayrağı tabutun üzerine yapıştırıldı.

Hamza Arı'nın cenazesi Davutlu köyü camiinde kılınan namazın ardından köy mezarlığında toprağa verildi.