Anadolu'nun İlk Budist Mabedinde Arkeolojik Çalışmalar Sürüyor - Haberler
Haberi Paylaş

Anadolu'nun İlk Budist Mabedinde Arkeolojik Çalışmalar Sürüyor

Anadolu'nun İlk Budist Mabedinde Arkeolojik Çalışmalar Sürüyor
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Bitlis'in Ahlat İlçesi Harabeşehir Mahallesi'nde Geçtiğimiz Yıl Ortaya Çıkarılan ve Anadolu'da Bir İlk Olarak Bilinen Budist Mabedi'nde Önümüzdeki Günlerde Temizlik Çalışmalarına Başlanacağı Bildirildi.

Bitlis'in Ahlat ilçesi Harabeşehir Mahallesi'nde geçtiğimiz yıl ortaya çıkarılan ve Anadolu'da bir ilk olarak bilinen Budist Mabedi'nde önümüzdeki günlerde temizlik çalışmalarına başlanacağı bildirildi.

Gazi Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Mühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nakış Karamağaralı, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl Budist Mabedi'nde birtakım kazı çalışmaları yaptıklarını söyledi. Doç. Dr. Karamağaralı, farklı dönemlere ait olduğunu düşündükleri tandırlar, değirmen taşları ve birtakım duvar parçaları ile karşılaştıklarını anlatarak "Kazılarda künkler, su kanalları, bol miktarda seramik parçaları çıktı. Burasının 1990 yıllara kadar kullanıldığını bildiğimiz için ve

sürekli yerleşim gördüğü için hemen hemen her döneme ait buluntu çıkabiliyor. Bunların değerlendirilmesini daha sonra yapacağız. Budist Mabedi olduğu düşünülen bu alanda bu sene başlayacak olan en önemli çalışma içinin temizliği projesi olacaktır. Buranın içi tamamen isle kaplı. Yer yer 2 santimetreyi bulan is tabakaları var. Bu is tabakasının altından birtakım Budist tasvirler, freskler çıkma ihtimaline karşı burada çok hassas bir temizlik çalışması yapılacak. Bununla ilgili önce analizler yaptık. İsin

türü, nevi belirlendi. Özel birtakım solüsyonlar hazırlandı. Belki mekanik, belki kimyasal ancak sonuçta hassas ve uzun sürecek bir temizlik çalışmasına başlanacak. Çok titiz ve dikkatli bir çalışma yapılması gerekiyor" dedi.

(GA-MET-GS-Y)

Anadolu'nun İlk Budist Mabedinde Arkeolojik Çalışmalar Sürüyor

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title