Anadolu Kadın Hareketi Başkanı Temir: Yine Kadının Adı Yok
Haberler » Güncel » Haber

Anadolu Kadın Hareketi Başkanı Temir: Yine Kadının Adı Yok

Anadolu Kadın Hareketi Başkanı Birsen Temir, Başbakan'ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi'nin kadınların beklentilerini karşılamaktan uzak olduğunu belirterek, "Bu pakette her zaman olduğu gibi yine kadının adı yok."

Anadolu Kadın Hareketi Başkanı Temir: Yine Kadının Adı Yok

Anadolu Kadın Hareketi Başkanı Birsen Temir, Başbakan'ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi'nin kadınların beklentilerini karşılamaktan uzak olduğunu belirterek, "Bu pakette her zaman olduğu gibi yine kadının adı yok. Kadın ve çocukları korumaya yönelik hiçbir yaptırım olmaması umutsuzluğumuzu daha da arttırmıştır" dedi.

Temir yaptığı yazılı açıklamada, kadınların eşit statüye sahip olmadığı, her gün şiddete maruz kaldığı bir toplumun "demokratikleşemeyeceğini" belirtti. Temir, Türkiye'nin taraf olduğu kadın ve çocuk haklarına ilişkin uluslararası sözleşmelerin hükümlerini hala yerine getirmediğini savundu. İçinde kadınların korunması, toplumsal yaşam ve ailede haklarının yasal güvenceye kavuşturulmasıyla ilgili maddeler bulunmayan bir çalışmanın "Demokratikleşme Paketi" olarak kabul edilmeyeceğini bildiren Temir, "Kadınların her gün sokak ortasında öldürüldüğü, tecavüze uğradığı, polis merkezlerinde bile taciz edildiği bir ülkede ne kadar demokrasi olabilir? Kadınların hala bir mal gibi satıldığı, görüşü ve rızası alınmadan evlendirildiği ülkede nasıl bir demokrasi vardır? Ya da çocuk gelinler hala gündemde bulunduğu ülkemizde gerçekten demokrasi var mıdır?" sorularını yöneltti.

-"SÖZDE AYDINLARIN DESTEĞİ, BU PAKETİ DEMOKRAT YAPAMAZ"-

Kadınların özgür olmadığı veya "ikinci sınıf insan muamelesi gördüğü" ülkelerin dünyada hangi ligde bulunduğunu aklı başında herkesin bildiğini kaydeden Temir, "Gezi Direnişi ve dış politikadaki başarısız politikalarıyla köşeye sıkışan hükümet, bir çıkış yolu olarak "demokratikleşme paketine' sarılmıştır. Medyanın pompalaması ve sözde aydınların desteği, bu paketi demokrat yapamaz" dedi.

-"KADINLAR KAMUDA TÜRBAN TAKINCA ÖZGÜRLEŞECEK Mİ?"-

Temir, kadınları sadece çocuk doğurma aracı olarak gören bir zihniyetten kadın haklarını demokrasinin bir parçası olarak göremeyeceğini belirterek, "Kadın haklarını; sadece bir kıyafet hakkı olarak gören ve bu kıyafet üzerinden (türban) siyaset yaparak iktidara gelen AKP, artık gerçek yüzünü göstermeye başlamıştır" değerlendirmesinde bulundu. Demokratikleşme paketinde kamuda çalışan kadınların başörtüsü takmasına olarak sağlayan bir düzenleme bulunduğuna dikkati çeken Temir, "Kadınlar kamuda türban takınca özgürleşecek mi? Kadına yönelik şiddet duracak mı? Tecavüzler, tacizler, çocuk gelinler sona mı eriyor?" diye sordu.