Anadolu Filarmoni Orkestrası'ndan Köyde Konser

Anadolu Filarmoni Orkestrası'ndan Köyde Konser

13.03.2012 21:40 | Son Güncelleme: 14.03.2012 06:01
Anadolu Filarmoni Orkestrası'ndan Köyde Konser

Anadolu Filarmoni Orkestrası, Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı köylerde öğrencilere ve vatandaşlara özel konser verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle güzel sanatları Anadolu'nun köylerine ulaştırma amacıyla kurulan Anadolu Filarmoni Orkestrası, Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı köylerde öğrencilere ve vatandaşlara özel konser verdi.

İzmir merkezli kurulan Anadolu Filarmoni Orkestrası, Anadolu turnesi programı kapsamında, Salihli Belediyesi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Opel Türkiye'nin desteğiyle Salihli'nin Çamurhamamı ve Allahdiyen köylerinde, köylülere ve öğrencilere mini konserler vererek, enstrümanları tanıttı.

Orkestra sanatçıları, geleneksel kültürdeki önemini ve değerini vurgulamak amacıyla Çamurhamamı köyünde "Çoban ateşi" önünde, çoban Sabri Öztürk'e de (45) özel konser verdi.

Yöresel müziklere oynayarak eşlik eden Sabri Öztürk, çocukluğundan bu yana çobanlık yaptığını ve konser sayesinde unutamayacağı bir gün geçirdiğini belirterek, "Böyle bir orkestranın bana özel bir konser vermesinden dolayı gururlandım. Benim için sürpriz oldu. Kendilerine çok teşekkür ediyorum" dedi.

Sanatçılar, Sabri Öztürk'e kaval hediye etti.

Çoban Öztürk'e ayrıca ressam Cahit Koçban ve resim öğretmeni Nilgün Mıdık tarafından kara kalem porte de hediye edildi.

Anadolu Filarmoni Orkestrası Kurucu Müdürü Kenan Gökkaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın talimatı ve Güzel Sanatlar Genel Müdürü Erol Erdinç'in desteğiyle Anadolu Filarmoni Orkestrası'nın kurulduğunu belirterek, "Amacımız köylerimize, kasabalarımıza, ilçelerimize, şehirlere güzel sanatları ulaştırmaktır" dedi.

Orkestranın Anadolu turnesindeki en önemli hedef kitlesinin, hayal ve düşünce dünyalarını geliştirme, yeni yetenekleri ortaya çıkarmak amacıyla çocuklar olduğunu vurgulayan Gökkaya, çocuklara konserlerde enstrümanlarını tanıtacaklarını söyledi.

Gökkaya, şöyle konuştu:

"Gizli kalmış Beethoven, Pavarotti, Mozart ve Aşık Veyselleri ortaya çıkarmak için köy köy gezeceğiz. Salihli'ye bağlı iki köyümüzü ziyaret ettik. Türk halk müziğimize ve Türk halk edebiyatımıza kavalıyla çok büyük yer edinen çobanımızı da unutmadık. Çocuklarımıza da blok flüt hediye ettik. Köylerimizdeki gizli yetenekleri çıkartarak topluma kazandırmak istiyoruz. Çocuklarımızın müzik sanatıyla ilgili okullara yönlendirilmesi için yoğun çalışmalarımız olacak.'

Öte yandan, eski bakanlardan Yılmaz Karakoyunlu da Anadolu Filarmoni Orkestrası sanatçılarıyla köy turnesine katıldı.

- MANİSA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title