Anadolu Dünyanın En Eski Yerleşim Yeri
Haberler » Kültür Sanat » Haber

Anadolu Dünyanın En Eski Yerleşim Yeri

Ankara Valisi Kemal Önal, Anadolu Yarımadasının Dünyanın Tüm Eski Medeniyetlerini Barındıran, Dünyanın Merkezinde Olan Bir Yerleşim Yeri Olduğunu Belirtti.

Anadolu Dünyanın En Eski Yerleşim Yeri

Ankara Valisi Kemal Önal, Anadolu yarımadasının dünyanın tüm eski medeniyetlerini barındıran, dünyanın merkezinde olan bir yerleşim yeri olduğunu belirtti.

Ankara Valisi Kemal Önal, Nallıhan'ın Sarıyar beldesinde "Serada Domates Yetiştiriciliği ve Aspir Tarımı" konulu tarla gününe katıldı. Vali Önal, Sarıyar'da yüzde 25'i çiftçi yüzde 75'i İl Özel İdare tarafından karşılanan serada domates üretim projesini gezerek bilgi aldı.

Ankara Valisi Önal, düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Anadolu yarımadasının dünyanın tüm eski medeniyetlerini barındıran, dünyanın merkezinde olan bir yerleşim yeri olduğunu belirtti. Önal, sadece Ankara'da geçmişte yedi büyük medeniyet yaşadığını, bunun sebebinun Anadolu topraklarının verimi olduğunu kaydetti. Vali Önal şunları söyledi:

"Anadolu yarımadası dünyanın tüm eski medeniyetlerini barındıran, dünyanın merkezinde olan bir yerleşim yeridir. Sadece Ankara'da geçmişte yedi büyük medeniyet yaşamış. Bunun sebebi Anadolu topraklarının verimidir. Dünya nüfusunun artması, insanoğlunun hırslarına gem vuramaması, globalleşmeyle beraber insanoğlunun neslini devam ettirme çabası devam ederken bir taraftan da Nasrettin Hocanın çok güzel belirttiği gibi bindiğimiz dalı kesmeye çalışıyoruz.

Çevreciler bunun bilincinde olarak ellerinden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Şimdi burada çok güzel örneğini gördüğünüz Sarıyar Barajı 1950-56 arasında yapılmış 1956'da hizmete açılmış Rahmetli Hasan Polatkan'ın adı verilmiş. Türkiye'nin ilk hidroelektrik santrali olma özelliğine sahiptir. Yani 50 yıl önce biz sudan enerji üretmeyi başarmışız. Su üzerinde en fazla durmamız gereken konu. Ben bu damla sulama projesini 20 yıl önce İsrail gezisi sırasında gördüm. Bizde de yaygınlaşıyor. Damlama sulamaya geçmek iki açıdan faydalı; hem elimizdeki su kaynağını en iyi şekilde kullanıyoruz; hem de bitkinin istediği kadar suyu ona veriyoruz. Bu projelerde destek veren İl Genel Meclis Üyelerine de bundan sonra da destek vermelerini isteyerek teşekkürlerimi sunuyorum. 50 hektar araziyi damla sulamaya açmışız. Ve bundan 450 aile yararlanıyor. Bunun çiftçilerimize örnek olması ve suyu kıt olan alanlarda bunu uygulatmak bizim görevimiz. Sarıyar ve Nallıhan devlet yatırımlarını yeteri kadar almış şanslı bölgelerimizden. Gülen yüzlerin sayısının artmasını istiyorum. Fırsat buldukça sizlerle biraraya gelmeyi arzuluyorum."

Daha sonra sera şartlarında domates üretimini geliştirmenin hedeflendiği seralar Vali Önal ve beraberindeki heyet tarafından gezildi. Burada Ankara Milletvekili Aşkın Asan da Vali Önal'a eşlik etti. Sarıyar Beldesi Belediye Başkanı yöreyle ilgili Vali Önal'ı bilgilendirdi.

Ardından Yunus Emre'nin Hocası olan Tapduk Emre'nin türbesi ziyaret edildi. Vali Önal Nallıhan'a geçtikten sonra burada Nallıhan Belediye Başkanı Safa Gür ile birlikte Nallıhan Kültür Evi inşaatını gezerek bilgi aldı.