Amsterdam: Asbes Dinozoru Ülkesine Geri Döndü

Amsterdam: Asbes Dinozoru Ülkesine Geri Döndü

Bir Süredir Türkiye'de Çözüm Bekleyen Asbesli Gemi Otapan, Tarafların Anlaşmaya Varamaması Üzerine Tekrar Ülkesi Hollanda'ya Geri Döndü.

Amsterdam: Asbes Dinozoru Ülkesine Geri Döndü

Bir süredir Türkiye'de çözüm bekleyen asbesli gemi Otapan, tarafların anlaşmaya varamaması üzerine tekrar ülkesi Hollanda'ya geri döndü.

Sözleşmede yer alan asbes miktarındaki fazlalık sebebiyle Türkiye'nin gemiyi reddi üzerine asbesli gemi Hollanda'ya gitmek üzere bir süre önce Türkiye'den yola çıkmıştı. Şimdilik üzerinden kuş bile uçmayan gemiyi, liman kenarında Avusturyalı bir ressam yalnız bırakmadı. Ressam gemiyi tuvaline resmederken, geminin sahil güvenlik tarafından gözetim altında tutulması dikkat çekti. Gemiyi görmeye gelen bazı meraklı Hollandalılar, geminin 2007'in Haziran ayına kadar temizleneceği yönünde duyum aldıklarını, sonra tekrar Türkiye'ye iadesinin yapılacağını öğrendiklerini ifade etti. Bazı Hollandalı gemiciler, eğer gemi Hindistan'a satılmış olsaydı, şimdiye kadar çoktan temizlenmiş olacağını ve basının olayı abarttığı görüşünde. Bir gemici, "Dünyada günde ne kadar çok gemi asbesten dolayı hurdaya gidiyor. Her gemide asbes maddesi illaki bulunur. Belki Otapan'da biraz fazlası var. O da eski gemi olmasından kaynaklanıyor. Bize göre olay biraz abartıldı" diyerek ülkesini savundu.

Geminin daha ne kadar süreyle Amsterdam Limanı'nda kalacağı konusunda hiçbir resmi kaynaktan bilgi verilmedi.

Kaynak: İHA