Amr Musa'dan AB'ye Suçlama

Amr Musa'dan AB'ye Suçlama

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, AB'nin Filistin Ulusal Birlik Hükümetinde Hamaslı Bakanlarla Temas Kurmamasının 'Hiçbir Mantığı Olmadığını' Söyledi.

Amr Musa'dan AB'ye Suçlama

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, AB'nin Filistin ulusal birlik hükümetinde Hamaslı bakanlarla temas kurmamasının ''hiçbir mantığı olmadığını'' söyledi.

AB dışişleri bakanlarını buluşturan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi (GİDİK) toplantısına Arap Birliği Genel Sekreteri Musa ile birlikte katılan Filistin, Suudi Arabistan, Lübnan, Suriye, Ürdün, Fas, Mısır ve Katar dışişleri bakanları, Arap Birliği'nin ilk olarak 2002 yılında önerdiği İsrail ve Filistin arasında toprak karşılığı barış planını görüştüler.

Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İsrail'i suçlayan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Filistin yönetiminin yaşadığı ağır mali krizin İsrail'in tutumundan kaynaklandığını belirterek, vergi ve gümrük gelirlerinden oluşan Filistinlilerin parasının bir an önce geri ödenmesini istedi.

Bir soru üzerine AB'nin Filistin ulusal birlik hükümetinde Hamaslı bakanlarla temas kurmamasının ''hiçbir mantığı olmadığını'' söyleyen Amr Musa'ya, AB ortak dış politika ve güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, ''Biz mantıklı insanlarız. Ama kullandığımız mantıklar farklı olabilir'' diye karşılık verdi.

Bu arada AB dışişleri bakanlarının, Hamas'ın iktidara gelmesinin ardından askıya alınan Filistin yönetimine doğrudan yardımların tekrar başlatılmasını bir sonraki Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi'nde (GİDİK) karara bağlama konusunda uzlaştığı bildirildi.

AB dışişleri bakanlarının bir sonraki toplantısına, Arap Birliği'nin toprak karşılığı barış planını görüşmek üzere İsrail Dışişleri Bakanı da davet edilecek.

Kaynak: AA