Emekli Bankacı, 30 Yıldır Topladığı Tarihi Eserlerle Evini Müzeye Dönüştürdü

Bursa'da 56 yaşındaki emekli bankacı Mehmet Şah Tay evinin bodrumunu müzeye dönüştürdü. Tay 30 yıldır topladığı tarihi eserleri müzede sergilerken, müzede yer alan en eski eser 325 yıllık bir tarihe sahip.

01.11.2018 14:16

Bursa'nın İnegöl ilçesinde emekli bankacı Mehmet Şah Tay (56), 30 yıldır topladığı tarihi eserlerle evinin bodrumunu müzeye dönüştürdü. Tay, "En eski eserimiz, Osmanlı döneminden kalan tabak. 325 yıllık bir eser" dedi.

300 YILLIK TARİHİ ESERLER BULUNUYOR

İlçenin kırsal Edebey Mahallesi'nde 2 katlı bir evde yaşayan emekli bankacı Mehmet Şah Tay, 26 yaşından beri biriktirdiği tarihi eserleri, evinin bodrumunda oluşturduğu müzede saklıyor. Tay'ın, aralarında 300 yıllık olanların da bulunduğu tarihi eserler, mahalle halkının da ilgi odağı oldu.

30 YILDIR TARİHİ ESERLERİ TOPLUYOR

Dedesi sayesinde tarihe ilgi duymaya başladığını belirten Mehmet Şah Tay, "Dedemin yanında büyüdüm. Böylelikle tarihe olan ilgim ve özlemim arttı. 30 yıldan bu yana tarihi değeri olan her şeyi alıyorum. Müzede sergilenen eşyaların bazılarını hibe ettiler, bazılarını satın aldım. Bazıların ikinci elciler veya hurdacılardan aldım. Araba tekerlekleri, gramofon, plaklar, eski radyolar, televizyonlar, gaz lambaları, gemi lambaları, silahlar, her türlü tarihi eşya var. En eski olanı ise Osmanlı döneminden kalan tabak. 325 yıllık bir eser" dedi.

TARİHİ ESERLER İLGİ GÖRÜYOR

Topladığı tarihi eserlerin ilgi gördüğünü ifade eden Tay, "Eş, dost gelip görüyor. Onlar da arkadaşlarını alıp geliyor. Burada bir sirkülasyon oluyor. Çok beğenenler oluyor. Bu eserler, ailemden biri gibi oldu. Satmayı düşünmüyorum. Çocuklarıma bırakacağım. Onlar da isterlerse eserleri bir müzeye bağışlayabilirler. Ben şu an herhangi bir müzeye bağışlamayı düşünmüyorum, çünkü ben zaten evimi müze yaptım" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA