Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu: Diyarbakır Yakın Gelecekte Yeniden Cazibe Merkezi Olacak

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu: "Diyarbakır yakın gelecekte yeniden cazibe merkezi olacak"DİYARBAKIR - Diyarbakır'da Vakıflar Bölge Müdürleri toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Diyarbakır yakın gelecekte yeniden cazibe merkezi olacağını belirterek, "Hükümetimiz her...

08.11.2017 18:10

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu: "Diyarbakır yakın gelecekte yeniden cazibe merkezi olacak"


DİYARBAKIR - Diyarbakır'da Vakıflar Bölge Müdürleri toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Diyarbakır yakın gelecekte yeniden cazibe merkezi olacağını belirterek, "Hükümetimiz her türlü çabayı göstermekte kararlıdır. Zira Diyarbakır bizim gönlümüzün adıdır" dedi.

Diyarbakır'da bulunan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Vakıflar Bölge Müdürleri toplantısına katıldı. Bir otelde düzenlenen toplantıda Çavuşoğlu'na, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Sur Belediye Başkan Vekili Bilal Özkan ve AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar da eşlik etti.

Toplantı öncesi katılımcılara hitap eden Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, 2018 yılı içerisinde din farkı gözetmeksizin Diyarbakır'daki medeniyet sembollerinin yeniden ayağa kaldırılacağını vurguladı. Çavuşoğlu, "Güvenlik güçlerimizin ve vatanperver Diyarbakır halkımızın desteği sayesinde bugün Sur ilçemiz olmak üzere Diyarbakır şehir merkezinde ciddi bir temizliğin akabinde medeniyet şehrimiz için hükümetimiz adeta bir ihya seferberliği başlatmıştır. Bu çerçevede Vakıflar Genel Müdürlüğümüz ile sorumluluğu altındaki bütün eserlerin restorasyon projelerini hızlı bir şekilde hazırlamış ve ihale işlemlerini tamamlamış, uygulamaya koymuştur. İnşallah 2018 yılı içerisinde din farkı gözetmeksizin Diyarbakır'ın medeniyet sembollerini yeniden ayağa kaldırmış olacağız. Bizler Türkiye'yi baştanbaşa imar eden bir anlayışla 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine hızla ilerleyen bir hükümetin mensuplarıyız. Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle geçtiğimiz 15 yılda Türkiye'yi 3 kat büyütmüş olmamız Cumhuriyet tarihinin en büyük, en iddialı, en başarılı çağdaşlaşma ve modernleşme hamlesidir. Böylesine başarılı bir iktidarın elbette Diyarbakır ve bölgedeki insanımız için iddialı bir vizyonu vardır. Hükümetimizin almış olduğu acil tedbirler netice vermeye başlamıştır" dedi.

"Diyarbakır bizim gönlümüzün adıdır"

Diyarbakır'ın yeniden yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği şehirlerden biri olacağı günlerin yakın olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Diyarbakır'ın ülkemizin en çok yerli ve yabancı turist çeken şehirlerinden biri olacağı günler çok yakındır. Ülkemizin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde 15 eserinden biri olan Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri ile restore edilip, yenilenen muhteşem vakıf eserleriyle, misafirperver ve cana yakın insanlarıyla Diyarbakır yakın gelecekte yeniden cazibe merkezi olacaktır. Hükümetimiz her türlü çabayı göstermekte karalıdır. Zira Diyarbakır bizim gönlümüzün adıdır. Diğer 80 vilayetimiz gibi 80 milyonun gönlünü ifade eden yerdir Diyarbakır. Bugün Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün Genişletilmiş İstişare Toplantısını Diyarbakır'da yapma kararımız da bunun bir göstergesidir. Toplantımızın muvaffakiyetle neticelenmesini ve hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum. Bu vesileyle bizleri bağrına basan tüm Diyarbakırlı vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum, hepinize saygılar sunuyorum" diye konuştu.

Konuşmanın ardından Vali Güzeloğlu tarafından Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu'na Kuran-ı Kerim takdim etti.

Kaynak: İHA