Bahçeli'nin Seçim Barajının Düşürülmesi Önerisine Başbakan'dan Yeşil Işık: Değerlendirebiliriz

Başbakan Yıldırım, MHP lideri Bahçeli'nin seçim barajının düşürülmesi gerektiği yönündeki açıklamasına kısmen destek vererek "Baraj istikrar için önemli ancak teklif gelirse değerlendirebiliriz" dedi.

08.11.2017 19:06

ABD'deki temaslarına devam eden Başbakan Binali Yıldırım, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin bugün grup toplantısında dile getirdiği "Yüzde 10 seçim barajı düşürülmeli" teklifine cevap verdi.

ABD'de sabah yürüyüşü yaptıktan sonra gazetecilerle sohbet eden Yıldırım, soruları cevapladı. Bahçeli'nin seçim barajıyla ilgili Yıldırım şunları söyledi:

"BİRLİKTE OTURUR DEĞERLENDİRİRİZ"

Bu konular diğer partiler tarafından gündeme getirilirse biz de gayet tabii ki her türlü öneriyi birlikte oturur, değerlendiririz. Artılarıyla, eksileriyle değerlendirir, karar veririz. Yani tek başımıza değiliz ki 'kalksın, artsın, eksilsin' demek çok anlamlı olmaz.

"SEÇİM BARAJININ ESPRİZİ İSTİKRAR"

Barajın yüzde 10 olarak muhafaza edilmesinin esprisi ne? Yönetimde istikrar. Yönetimde istikrar açısından barajın yüzde 10 olarak devam etmesi düşünülebilir. Ancak temsilde adalet noktasında seçim sistemi topyekun değiştirilecekse o zaman bütün bu meselelerin birlikte ele alınması gerekir.

"BU KONUDA BİR VAADİMİZ YOK"

Seçim kampanyamızda doğrusunu isterseniz seçim barajına yönelik bir taahhütte bulunmadık. Anayasa değişikliği kampanyasında bu sistem değişikliği ile Türkiye'de sürekli iktidar, sürekli istikrar döneminin başlayacağını, artık zayıf iktidarlar döneminin sona ereceğini söyledik.