Amman'da Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı

Amman'da Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı

Irak'a Komşu Olan ve Savaş Nedeniyle Ülkelerini Terk Eden Iraklı Mültecilere Ev Sahipliği Yapan Ülkelerin Yükünü Hafifletmenin Çözüm Yollarını Aramak İçin Irak, Suriye, İran, Mısır, Türkiye, Arap Birliği, Birleşmiş Milletler (BM) ve Toplantıya Ev Sahipliği Yapan Ürdünlü Yetkililer Amman'da Toplandı.

Amman'da Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı

Irak'a komşu olan ve savaş nedeniyle ülkelerini terk eden Iraklı mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerin yükünü hafifletmenin çözüm yollarını aramak için Irak, Suriye, İran, Mısır, Türkiye, Arap Birliği, Birleşmiş Milletler (BM) ve toplantıya ev sahipliği yapan Ürdünlü yetkililer Amman'da toplandı.

Toplantıda Irak'a komşu ülkelerde sığınan Iraklı mültecilerin ülkelerine geri dönmesi için Irak'a gereken maddi ve manevi yardımın yapılacağı vurgulanırken, önümüzdeki ay Irak Hükümeti'ne 25 milyon dolarlık yardım yapılacağı belirtildi. Türkiye, İran, Japonya ve Rusya gibi ülkelerin delegasyonları toplantıda gözlemci olarak bulunurken, Irak'tan kaçan mültecilerin tekrar ülkelerine geri dönmesi için gereken hassasiyeti göstererek destek vereceklerini belirtti. Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi

Oğuz Çelikkol ise, toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Irak'ın büyüyen problemlerine ve Irak'tan kaçıp komşu ülkelere mülteci olarak giren Iraklı vatandaşların mülteci konumunda oldukları ülkelerin yükünün hafifletilmesi için bir araya geldik" dedi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne göre, Irak'tan her ay 50 bine yakın kişi çeşitli sebeplerden dolayı ülkelerini terk ederek, Ürdün ve Suriye gibi ülkelere kaçak yollardan giriyor. Öte yandan, bir sonraki Irak'a komşu ülkeler toplantısının Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde yapılmasının söz konusu olduğu öğrenildi.

(FY-EA-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA