Amik Ovası'nda Daha Kaliteli Üretim İçin Üniversite Desteği - Haberler
Haberi Paylaş

Amik Ovası'nda Daha Kaliteli Üretim İçin Üniversite Desteği

AA - Haberler | Güncel
Amik Ovası'nda Daha Kaliteli Üretim İçin Üniversite Desteği

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Mustafa Kemal Üniversitesi Teknoloji ve Ar-Ge Uygulama Araştırma Merkezi Laboratuarda uzmanların çalışması MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya'nın konuşması MKÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Yakan'ın konuşması MKÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şener Kurt'un konuşması Amik Ovası'nda daha kaliteli üretim için üniversite desteği Mustafa Kemal Üniversitesi Teknoloji ve Ar-Ge Uygulama Araştırma Merkezi, çiftçilere daha iyi ürün üretebilmeleri için bitki sağlığından su ve toprak analizine kadar birçok alanda destek veriyor İhracatçılara, ürün dönüşü olmaması için tanı ve tedavi hizmeti de veren merkez, Tarım Reformu Genel Müdürlüğünden yetki belgesi aldı Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) bünyesinde bulunan Teknoloji ve Ar-Ge Uygulama Araştırma Merkezi (MARGEM) Amik Ovası'ndaki çiftçilerin daha kaliteli ürün üretebilmesi ve ihracatta sorun yaşamaları için bitki sağlığından su ve toprak analizine kadar birçok alanda bilimsel destek sağlıyor.

Haberi Kaydet

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Mustafa Kemal Üniversitesi Teknoloji ve Ar-Ge Uygulama Araştırma Merkezi

Laboratuarda uzmanların çalışması

MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya'nın konuşması

MKÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Yakan'ın konuşması

MKÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şener Kurt'un konuşması

Amik Ovası'nda daha kaliteli üretim için üniversite desteği

Mustafa Kemal Üniversitesi Teknoloji ve Ar-Ge Uygulama Araştırma Merkezi, çiftçilere daha iyi ürün üretebilmeleri için bitki sağlığından su ve toprak analizine kadar birçok alanda destek veriyor

İhracatçılara, ürün dönüşü olmaması için tanı ve tedavi hizmeti de veren merkez, Tarım Reformu Genel Müdürlüğünden yetki belgesi aldı

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) bünyesinde bulunan Teknoloji ve Ar-Ge Uygulama Araştırma Merkezi (MARGEM) Amik Ovası'ndaki çiftçilerin daha kaliteli ürün üretebilmesi ve ihracatta sorun yaşamaları için bitki sağlığından su ve toprak analizine kadar birçok alanda bilimsel destek sağlıyor.

İlk olarak 2006'da Fen Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (MKUFAM) adı altında faaliyete başlayan ve geçen yıl yaklaşık 8 bin metrekare kapalı alandaki yeni binasına taşınan MARGEM'de, gelişmiş teknolojik aletler sayesinde bitki, su, toprak ve gıdalardaki hastalıkların hızlı ve doğru tanısını yapılarak, tedavileri uygulanıyor.

Gazetecilere merkezi tanıtan MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, MARGEM'in mevcut imkanlarıyla Türkiye'de sayılı bir laboratuvar ortamı olduğunu söyledi.

MARGEM'de gerçekleştirilen başarılı çalışmalar sonrasında Tarım Reformu Genel Müdürlüğünden yetki belgesi aldıklarını belirten Kaya, şöyle devam etti:

"Burada hem toprak hem su hem de gıda ve bitkisel hastalıklar açısından en son teknolojik aletlerle analizler yapılıyor. Eğer siz bir iş yapıyorsanız akredite olmadıktan sonra bir anlamı yoktur. Biz bununla ilgili de Tarım Reformu Genel Müdürlüğünden akreditasyon belgemizi aldık. MARGEM, bitkisel hastalıklar, mantar, mikrobiyal veya değişik hastalıklar üzerinde her türlü tanıyı koyacak ve tedavi edici özellikleri olan bir merkez."

MKÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Yakan da merkez hakkında teknik bilgiler vererek, aldıkları yetki belgesinin, tarımsal faaliyetleriyle ön plana çıkan Hatay için önemine dikkati çekti.

Merkezin, Akdeniz Bölgesi'nde sadece MKÜ bünyesinde bulunduğunun altını çizerek, bunun bölgeye ayrıcalık katacak önemli bir unsur olduğunu söyledi.

İhracata giden ürünlere inceleme

MKÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şener Kurt ise MARGEM içerisinde bitki sağlığı kliniğinin de oluşturulduğunu belirterek, "Bitkilerde görülen her türlü hastalık ve zararlıların yanı sıra gıdayla ilgili hastalıklara karşı çözüm getirecek çalışmayı da yürütüyoruz. Ayrıca bir de gezici klinik oluşturduk. Böylece çiftçilerimiz herhangi bir sorun yaşadığında kliniğimize başvuruyor ve biz sorunu gidip yerinde görüyoruz. Hastalığın tanısını gerçekleştirdikten sonra tedavisi için doğru ve hızlı bir şekilde harekete geçiyoruz" dedi.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) ile de ortak çalışmalarının olduğunu aktaran Kurt, "Ürünlerin ihracat noktasındaki sorunlarına da el atıyoruz. Ürünler, ihracattan dönmeden sorunun temelinin çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Ürünler ihracattan önce incelenerek yapılması gereken tanı ve tedavi varsa yapıyoruz ki ihracatçı kötü yansımalarla karşılaşmasın" ifadesini kullandı.

AA - Son Dakika Haberleri
title